Foto: WSDA

USA, konkrétne štát Washington bojuje aj s "pandémiou" zvanou sršne.

V štáte Washington bojujú s výskytom inváznych sršňov. Tieto sršne dokážu vyhladiť úle včiel medonosných v priebehu pár hodín a predstavujú tak pre ne veľký problém. 

Ázijské vraždiace sršne (vespa mandarinia) sú invázny a mimoriadne nebezpečný druh, ktorý sa v Severnej Amerike objavil iba pred pár rokmi. Jeho potenciál rozšírenia je obrovský a to môže znamenať vážny problém.

Jeho výskyt je zatiaľ v štáte Washington, kde ho objavili ešte v roku 2019. Minulý rok sa podarilo vďaka odchytu a vysielačke umiestnenej na sršňovi objaviť hniezdo, ktoré bolo špeciálnym postupom zničené. Nie je jasné, ako sa do USA vraždiace ázijské sršne dostali, pravdepodobne to však bolo pri preprave tovaru.

Nové hniezda

Podobne objavili aj v auguste tohto roka živého jedinca, následne sa im vďaka pripevnenej lokalizácii podarilo nájsť aj hniezdo, ktoré zničili.

Teraz portál The Guardian uvádza, že entomológovia objavili už tretie hniezdo sršňov iba deň po tom, ako objavili druhé. Uviedlo to washingtonské ministerstvo poľnohospodárstva na Twitteri.

Foto: WSDA

1 500 jedincov

Prvé hniezdo sa úradom podarilo lokalizovať tak, že na sršne umiestnili miniatúrne GPS zariadenie. Hniezdo v strome potom vysali pomocou špeciálneho vysávača. Do neho sa im podarilo zachytiť 113 jedincov. Následne strom zmrazili a odstránili hniezdo. Dnu sa nachádzalo takmer 1 500 sršňov v rôznych štádiách vývoja.

Už čoskoro sa podobným spôsobom chystajú odstrániť novonájdené hniezda.  „Aj keď sme radi, že sme našli a vyhladili toto hniezdo, detekcia ukazuje, aké sú dôležité informácie od verejnosti,“ povedal Sven Spichiger, hlavný entomológ štátu Washington.

Foto: SITA

Očakáva, že sa v štáte nachádzajú ešte ďalšie hniezda. Čas hrá proti nim, keďže ich potrebujú vypátrať čo najviac ešte predtým, než budú produkovať nové kráľovné, ktoré si založia nové hniezda.

0
Uložiť článok
Komentovať