Foto: youtube.com ( NTSBgov)

Matej Mensatoris / / News
Pozrite si video, z ktorého behá mráz po chrbte.

Video, z ktorého mrazí. Tak opisujú zahraničné médiá záznam, ktorý zverejnil Národný úrad pre bezpečnosť dopravy. Incident letu Air Canada 759 zachytáva, ako si kapitán Airubusu splietol pristávaciu dráhu s pojazdovou. Na nej sa nachádzali ďalšie štyri lietadlá s ľuďmi a naplnené leteckým benzínom. Od najväčšej leteckej tragédie v dejinách tejto formy dopravy, tak delilo svet iba pár sekúnd a niekoľko metrov. 

Airbus typu A320 letel vo výške 18 metrov a od stretu s jedným z lietadiel ho delilo niečo menej ako 9 metrov. Incident sa odohral v noci 7. júla 2017. Na letisku v San Franciscu, ktoré je pokladané za jedno z najvyťaženejších na svete, bolo tak bezprostredne v ohrození takmer 1000 ľudí.

Kapitán letu dostal povolenie na pristátie a pristával bez pomoci prístrojov. Dispečer dal lietadlu povolenie na pristátie a povedal, že má voľnú dráhu. Tú naozaj mal, ale kapitán si to zamieril na tzv. taxiway a nie na pristávaciu dráhu. Dispečer rýchlo vydal príkaz na prerušenie letu, no kapitán si svoju chybu stihol uvedomiť už o pár sekúnd skôr a pristávací manéver prerušil, čím predišiel obrovskej katastrofe. Neskôr normálne pristál.

Video zachytáva, ako blízko stál svet pred obrovskou katastrofou. Taxiway bola obsadená ďalšími lietadlami s ľuďmi na palube. Ak by lietadlo Air Canada do nich narazilo, teoreticky by mohlo dôjsť k veľkým výbuchom, keďže lietadlá boli naplnené benzínom. Vyšetrovatelia uvažujú, k akej chybe mohlo dôjsť, najpravdepodobnejšia je únava pilota, keďže predtým absolvoval let do New Yorku a mal narušený spánkový cyklus. Vyšetrovanie ale ešte nie je ukončené. Incident môžete vidieť na videu približne v čase od 0:55, na zadnej dráhe.

Pozri aj: Vybuchnutý motor a rozbité okno. Haváriu Boeingu a núdzové pristátie vysielal tento muž na sociálnych sieťach naživo

lidovky.cz

 

0
Komentovať (0)