foto: facebook.com(Dana Dubcova Nemcokova, Túlavé Virbamy )

V okrese Banská Bystrica sa ukrýva zaniknutá obec s temnou minulosťou. V terajších dňoch slúži ako atraktívna turistická oblasť hodná navštívenia.

Dnes už je žiaľ len pamätným miestom, kedysi bývala obcou v Banskobystrickom okrese. V roku 1945 počas druhej svetovej vojny podľahla nacistickému útoku a totálnej devastácii. Brutalita nemeckých vojakov vznikla na základe pomoci, ktorú obyvatelia obce poskytli partizánom. Národnou kultúrnou pamiatkou sa stala obec v roku 1963, rok predtým bola umiestnená v dvoch domoch expozícia a pamätné izby.

V kolíske malebnej prírody, na úpätí Nízkych Tatier je obec, ktorá na vlastnej koži zažila krviprelievanie jednej z najstrašnejších vojen v histórii ľudstva. Od roku 1945 je súčasťou obce Baláže, čomu predchádzali hrôzostrašné udalosti. 18. marca 1945 tu umrelo 13 obyvateľov, bolo vypálených 42 domov a šialenstvu sa nevyhli ani hospodárske budovy. Obec sa v tento dátum premenila na zhorenisko, na čom sa podpísalo 300 nemeckých vojakov.

Kalište (# Nízke Tatry )The Low Tatras – SLOVAKIAautor :: # Túlavé vibramy- Hiking Photographywww.facebook.com/Wandering.Hiking.Boots ©

Gepostet von Túlavé vibramy am Freitag, 27. April 2012

Pre obyvateľov boli vybudované domy v Banskej Bystrici na ulici Nové Kalište, zatiaľ čo pôvodná obec slúži ako skanzen. Sprístupnených je niekoľko pôvodných domov a pozrieť sa dokonca môžete aj na partizánske bunkre. Oddiel, ktorý pôsobil v tejto obci v roku 1944 niesol názov Pomstiteľ a mal 22 členov pod velením mjr. Morozova. Miestni obyvatelia im aj mnohým ďalším partizánom poskytli pomocnú ruku, po ich presune však na svoju dobrosrdečnosť doplatili.

Kalište 🙂 autor fotografie: Dana Dubcova Nemcokova

Gepostet von Úžasné Slovensko – Wonderful Slovakia am Sonntag, 7. Mai 2017

Na území Kališťa boli objavené archeologické nálezy. Miesto v čase vzniku, bolo ťažko prístupné a okolitá pôda tiež nesľubovala bohatú úrodu. V trinástom storočí došlo ku kolonizačnému ruchu a jeho súčasťou bola aj banská kolonizácia. Keďže oblasť Kališťa bola bohatým zdrojom medi, bolo  toto situovanie účelové. V minulosti mali baníci veľkú spotrebu uhlia a preto čoraz viac expandovali do lesov, kde zakladali osady. Kalište sa stalo práve jednou z uhliarskych osád, vďaka baníckemu a hutníckemu rozmachu.

Areál skanzenu je upravený tak, aby bol bezproblémovo priechodný, na každom rohu sú informačné tabule, ktoré ozrejmujú mrazivé udalosti z obdobia druhej svetovej vojny a dopomáhajú k zvláštnej atmosfére. Najzaujímavejšia je táto oblasť cestou z dediny Podkonice a vedie k nej modro značený turistický chodník. Obklopuje ju nádherná lesnatá príroda, nájdete tu ihličnaté aleje, Sad života či žľab s vodou. Ide naozaj o impozantný zážitok, ktorý sa oplatí ako nenáročný výlet aj ako obohatenie historických znalostí.

Pokiaľ sú už dokumentárne filmy príliš stereotypné a chcete spojiť relax s nadobudnutím nových poznatkov, je pre vás návšteva tejto obce a jej okolia ideálnym riešením.

Pozri aj: Špania Dolina: Prekrásna banícka obec na strednom Slovensku, kde dnes žije 200 ľudí, no v minulosti ju poznala celá Európa

interez.sk (Ľuboš Belko), sk.wikipedia.orgmuzeum.sk, horehronie.sk
#cestujemdoma
Dovolenka v Chorvátsku, Taliansku či inde vo svete teraz nie je veľmi dobrý nápad. Necestuj ďaleko, spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )