Renata Veltyova

Špania Dolina je maličká obec na strednom Slovensku, ktorú v minulosti poznali ľudia v celej Európe. Ak ste ju doteraz nenavštívili, mali by ste túto chybu rýchlo napraviť.

Zásoby nerastného bohatstva na našom území predurčilo Slovensko na žiarivú budúcnosť. Začlenenie nášho územia do Uhorska znamenalo pre tieto oblasti rozkvet. Veľký štát totiž potreboval veľké množstvo drahých kovov a tých bolo na strednom Slovensku neúrekom. Začala sa zlatá éra slovenského baníctva. Časy, keď naše územie vo svete baníctva patrilo medzi najpokrokovejšie oblasti Európy. Medzi jednu z významných baníckych obcí, ktoré dnes patria medzi najobľúbenejšie a najkrajšie miesta na Slovensku, nepochybne patrí aj Špania Dolina.

Článok pokračuje pod videom ↓

Špania Dolina nepatrila nikdy nepatrila medzi najväčšie banícke mestá Slovenska. Ostala akosi v úzadí za Banskou Štiavnicou, Kremnicou či Banskou Bystricou. A práve Banská Bystrica vďačí za svoju slávu vo veľkej miere Španej Doline. Banská Bystrica sa totiž stala centrom obchodu a tranzitu drahých kovov, ktoré sa ťažili v okolí mesta. Medzi najvýznamnejšie v regióne patrila práve Špania Dolina.

Prečo je Špania Dolina ešte aj dnes tak významná, aj keď sa tam meď a striebro neťažia už dlhé roky? Ostali tu totiž bohaté banícke pamiatky, tradičná architektúra, zvyky a tradície banskej obce, aké ste v minulosti mohli nájsť po celom Slovensku. Začiatok ťažby medi so stopami striebra v Španej Doline datujú historici do 11. storočia. Počas nasledujúcich rokov sa táto maličká obec preslávila po celej Európe. Bane zásobovali meďou a striebrom Uhorsko a okolité štáty celé storočia až do roku 1888, kedy bola ťažba na Španej Doline ukončená.

Tajomná Špania Dolina

Aj po desiatkach rokov od zatvorenia baní je Špania Dolina stále významným mestom stredného Slovenska. Stalo sa totiž centrom cestovného ruchu, ktoré ponúka pohľad nielen do baníckej histórie Slovenska. Španiu Dolinu totiž dodnes tvoria malé domčeky niekdajších baníkov, ktoré sú postavené na strmých svahoch údolia. Zachovala sa tu aj tradícia čipkárstva a čipky od žien zo Španej Doliny patria medzi tie najkrajšie na Slovensku. Dominantnou stavbou obce je Kostol Premenenia Pána, ktorý s námestím spája kryté schodisko.

Medzi najväčšie lákadlá Španej Doliny však nepochybne patria banícke pamiatky. Cez najvýznamnejšie miesta vás prevedie náučný chodník Špania Dolina, ktorý je vhodný aj pre najmenších turistov. Prostredníctvom neho navštívite Dennú štôlňu aj štôlňu Mann, haldu Maximilián odkiaľ si dosýta vychutnáte panoramatický výhľad na celé okolie obce. Náučný chodník neobchádza ani šachty Maximilián či Dolná Ludovika a celá okružná trasa vám bude trvať asi 2 a pol hodiny.

Ak ešte nemáte program na najbližšie predĺžené víkendy a dodnes ste Španiu Dolinu nenavštívili, potom určite nemáte prečo váhať. 

Pozri aj: Hriňovské lazy: Slovenský a európsky unikát kde akoby zastal čas. Ľudia sa tu napriek režimu svojho kúsku zeme nikdy nevzdali

interez.sk (Lukáš M.)

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články