Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center/Flickr

Golfský prúd oficiálne slabne.

Nová štúdia zistila, že teplý Golfský prúd za posledné štyri desaťročia zoslabol, a to o štyri percentá. Horšie ale je, že vedci sú presvedčení o tom, že nejde o náhodu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Funguje ako distribútor tepla

Golfský prúd hrá pritom významnú úlohu pri udržiavaní klímy a to nielen východného pobrežia USA, ale aj západnej Európy. Golfský prúd je pritom súčasťou Atlantickej meridionálnej cirkulácie, ktorá funguje ako veľký rozvodník tepla a energie po celom svetovom oceáne, uvádza v článku portál IFL Science.

Ak sa bavíme o Golfskom prúde, tak ten vzniká v oblasti amerického štátu Florida. Teplá voda odtiaľto následne prúdi na sever po pobreží a vzápätí prúdi do Európy.

Práve vďaka nemu má Európa teplejšiu klímu. Ak sa totiž pozriete na glóbus a postupuje po rovnobežkách, uvedomíte si, že veľká časť Európy je na úrovni Kanady, ktorú si často spájame s chladným počasím. Aj preto akékoľvek narušenie Golfského prúdu môže mať obrovské následky na klímu v Európe.

Golfský prúd. Zdroj: RedAndr, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dôvodom oslabovania je zmena klímy

A to, že sa Golfský prúd skutočne oslabuje, uvádza štúdia Geophysical Research Letters, ktorá tiež tvrdí, že dôvodom je klimatická zmena. Vedci v štúdii asimilovali viaceré súbory pozorovacích údajov vrátane dát z podmorských káblov, satelitného merania a ďalších meraní.

Ich analýza ukázala významné dlhodobé zmeny Golfského prúdu za posledných 40 rokov.

S vysokou mierou istoty sme dospeli k záveru, že Golfský prúd sa za posledných 40 rokov spomalil o približne 4 %, čo je prvý presvedčivý a jednoznačný dôkaz, že tento významný prúd prešiel v nedávnej minulosti významnou zmenou,“ uvádzajú autori.

Golfský prúd je pritom podľa vedcov dôležitou tepnou celkovej oceánskej cirkulácie a aj jeho oslabenie tak bude mať  globálne následky.

Z našej štúdie a mnohých ďalších nedávnych zistení je zrejmé, že aj tie najodľahlejšie časti oceánu sú teraz ovplyvňované našou závislosťou na fosílnych palivách,“ povedala jedna z autoriek štúdie — Lisa Beal.

Uložiť článok

Najnovšie články