Foto: Pexels

Interaktívna mapa vám prezradí, v akom stave je voda na chorvátskych plážach.

Od „slovenského mora“ v Chorvátsku očakávajú dovolenkári typickú priezračnosť a čistotu. Niektorí si však už tento rok stihli z obľúbenej krajiny odniesť nepríjemnú skúsenosť. Informovali sme vás o rodine z Česka, ktorej dovolenku na Makarskej Riviére pokazilo pobrežie plné výkalov. Ako si preveriť, či je voda na pláži, kam sa chystáte, nezávadná? Skúste chytrú pomôcku — interaktívnu mapu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ministerstvo hospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja v Chorvátsku prinieslo už dávnejšie mapku, na ktorej si môžete jednoducho a rýchlo skontrolovať kvalitu mora na kúpanie. Aktuálne na nej prevláda modrá farba, ktorá signalizuje dobré správy pre všetkých, ktorí v Chorvátsku buď sú, alebo sa do krajiny chystajú.

Vynikajúci stav vody, až na jednu pláž

V aktuálnom grafe (4. 7. 2023) možno vidieť, že z celkového počtu 1 009 vzoriek,  až 991 miest sa môže pochváliť vynikajúcou kvalitou mora na kúpanie. 11 miest spadá do hodnotenia „dobrá“ kvalita mora a 6 „uspokojujúca“. Kvalita vody je momentálne najzávadnejšia v jednej z lokalít mesta Ploče, ktoré sa nachádza pod Makarskou Riviérou.

Slávna pláž Zlatni rat na ostrove Brač. Foto: Unsplash

Čo ďalšie ukazuje mapa?

Hodnotenia v mapke vychádzajú z kritérií definovaných Nariadením o kvalite mora na kúpanie a smernicou Európskej únie o riadení kvality vody na kúpanie. Nariadenie okrem iného popisuje limitné hodnoty mikrobiologických ukazovateľov, ale aj profil kúpacích oblastí, teda existenciu a údržbu plážových zariadení ako spŕch alebo toaliet.

Mapa vám okrem toho ukáže napríklad aj teplotu mora, prípadné viditeľné znečistenie, profil pláže, ale aj čo sa na nej nachádza.

Uložiť článok

Najnovšie články