foto: Google Earth

Slovenské lesy sa zmenili na nepoznanie. Sú to ešte lesy?

Národný park má byť miestom, ktoré je ponechané prírode bez rozsiahlych zásahov ľudskej činnosti, kde je človek hosťom a les patrí jeho prirodzeným obyvateľom. Má byť miestom, kde prírodu ochraňujeme, aby sme jej aspoň trochu vynahradili to, čo sme jej zobrali. Na Slovensku však Národný park zrejme znamená niečo celkom iné. Alebo máte snáď iný pocit?

Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnostiTak znie definícia Národného parku podľa § 19 zák. 543/2002 Z.z. Aj vy máte pocit, že sa niektoré časti tohto zákona akosi obišli a nedodržali?

Google Earth (interez.sk)

Situácia na Slovensku

Lanovky, hotely, reštaurácie, kopa odpadkov a v neposlednom rade výdatné odlesňovanie našich lesov. Tak by mohla znieť nová definícia Národného parku na Slovensku. Okolo miznúcich slovenských lesov sa za posledné roky vedie mnoho rozhovorov. Naše hory postihla v rokoch 2004 a 2014 kalamita, ktorá slovenské lesy položila na kolená. Mnohí však tvrdia, že lesníci im po týchto udalostiach veľmi nepomohli. Práve naopak. Hovorí sa o tom, že výrub v slovenských lesoch je oveľa vyšší ako by mal byť a často vôbec nejde o kalamitnú ťažbu, ale o ničenie zdravého lesa.

Lesoochranár Juraj Lukáč, zakladateľ združenia Vlk, hovorí, že sa lesníci skutočne o kalamitné drevo po víchriciach postarali. V okolí národných parkov vzniklo niekoľko menších, drevospracujúcich podnikov, ktoré kalamitné drevo spracovávali. Kalamitné drevo však za nejaký čas z lesov zmizlo. A vtedy sa lesníci pustili i do živého, zdravého a kvalitného lesa, ktorý sme zákonom prisľúbili prírode. Nuž čo, sľuby sú na to, aby sa porušovali…

Google Earth (interez.sk)

Juraj Lukáč ale i lesníci hovoria o tom, že sa v slovenských lesoch vyťaží dvakrát viac dreva ako pred 20 rokmi. Asi 2 milióny kubíkov, čo je asi 10% z celkového množstva pritom pripadá na čiernu ťažbu, ktorá sa v posledných rokoch rozmohla. Snom lesoochranárskeho združenia VLK je zabezpečiť Slovensku 5% jeho územia klasifikovaných ako “bezzásahové územie”. Tieto lesy by tak boli skutočne ponechané prírode.

Google Earth (interez.sk)

Zruší sa NP Nízke Tatry?

K tematike miznúcich Slovenských lesov patrí i aktuálna správa, ktorá hovorí o tom, že NP Nízke Tatry už dávno nespĺňa podmienky Národného parku a preto je možné, že tento štatút stratí. Združenie VLK bude zrušenie NP Nízke Tatry žiadať už čoskoro ministerstvo životného prostredia. Dôvodom má byť práve nadmerné odlesňovanie územia. „Každý národný park vo svete má minimálne 50 percent plochy, teda polovicu a viac bezzásahového územia. Nízke Tatry toto nespĺňajú. Dôvod zrušenia teda je, že nie je zaistená ochrana tohto územia ako národného parku podľa medzinárodných štandardov,“ povedal pre portál Aktuality Juraj Lukáč.

Google Earth (interez.sk)

Správa NP Nízke Tatry priznáva, že miestne lesy zažili v posledných rokoch najmä v dôsledku veterných kalamít ťažké časy. Na zrušenie NP však dôvod nevidí. O tom, či Nízke Tatry spĺňajú definíciu národného parku podľa zákona, si už urobte svoj obraz vy sami. To, či sa večný súboj medzi ochranármi a lesníkmi niekedy vyrieši tak, aby boli všetci spokojní, je vo hviezdach. Miznúce lesy však nie sú len problémom Nízkych Tatier, ale v podstate celej našej krajiny. O tom, ako “výborne” vieme so svojimi chránenými územiami hospodáriť, píšu dokonca i v zahraničí.

Google Earth (interez.sk)

Samozrejme my v redakcii interezu nie sme odborníkmi na slovenské lesohospodárstvo. Stačí však po našej krajine chodiť s otvorenými očami. Každý z nás totiž určite pozná miesto, kde sa kedysi mohol poprechádzať lesom, no dnes tam už žiadny strom nenájde…

Pozri aj: Zviera už nebude vecou a zvieracie cirkusy budú zakázané. Slovensko sa zaradí medzi najvyspelejšie krajiny vo vzťahu k prístupu k zvieratám

bbonline, aktuality, tvnoviny
0
Uložiť článok
Komentovať