foto: NASA

Ani astronauti sa nezaobídu bez bežných ľudských potrieb. Viete, ako funguje používanie záchodu vo vesmíre?

Možno ste ako dieťa mali sen, stať sa astronautom a dostať sa do vesmíru. Alebo vás všetky tie záhady vesmíru fascinujú aj teraz a chceli by ste sa pozrieť za hranice našej planéty. Ale aj astronauti sú len ľudia. Premýšľali ste niekedy o tom, ako funguje vykonávanie bežných potrieb vo vesmíre? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Astronautka NASA Peggy Whitson milovala na svojej práci vo vesmíre všetko, od inštalácie batérií na solárnych paneloch, až po analýzu neznámych baktérií nachádzajúcich sa na ISS. Tam strávila 665 dní, čo je viac, ako sa podarilo akémukoľvek inému Američanovi.

Foto: NASA

Jediná vec, ktorá však bývalej šéfke medzinárodnej vesmírnej stanice nebude chýbať, je záchod. Ako sama hovorí, nebol to pobyt v 5-hviezdičkovom hoteli. „Nazvala by som to skôr kempovaním.“ Kedysi však museli astronauti používať plienky, tak predsa len toaleta na ISS nie je až taká zlá.

A ako funguje? „Jej používanie je veľmi jednoduché,“ vysvetľuje Peggy Whitson. Toaleta disponuje žltým lievikom, ktorý odsáva astronautom moč. Následne nastane proces jeho recyklácie a premeny na použiteľnú vodu. Kým sa stane pitnou, trvá to približne osem dní. V súčasnosti sa takto recykluje 80 až 85% moču. „Chceme však zaviesť systém uzavretej slučky, ktorý bude premieňať všetok moč na vodu.“ Možno práve toto bude ďalším projektom na vylepšenie stanice ISS.

foto: NASA

Horšie je to však s veľkou potrebou. Tam je totiž potrebné trafiť sa presne do otvoru, ktorý je celkom malý. Odpad si následne astronaut sám balí do igelitového vrecka. Treba však dávať veľký pozor na to, aby mu pritom niečo neuniklo. Môže sa totiž stať, že exkrement začne voľne lietať medzi obyvateľmi stanice. Ak sa tento proces úspešne vydarí, všetok odpad skončí vypustený do vesmíru, kde zhorí v atmosfére Zeme.

Ak vás celý tento proces zaujíma a chceli by ste sa dozvedieť viac, pozrite si video od talianskej astronautky Samanthy Cristoforetti.

Pozri aj: Týmito otázkami testujú všeobecný prehľad Američanov. Toto je 10 elementárnych otázok z vedy, na ktoré by mal vedieť každý odpovedať

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články