Foto: NASA/JPL

Napriek tomu, že sa jedná o naozaj jednoduché otázky, málokto z nás vie správne odpovedať na všetky z nich.

Všetci sme v škole vede venovali  aspoň nejaký ten čas. Niektorí ju bohužiaľ brali ako nutné zlo, pre iných sa zas stala vášňou, zatiaľ čo drvivá väčšina žiakov k nej zaujala neutrálny postoj. Mať však aspoň základný prehľad o veciach, ktoré sa dejú vôkol nás, má rozhodne zmysel. Zvedavosť nám dovoľuje dostať sa za hranice poznania, a tak si neustále rozširovať obzory. Ak chcete vedieť, ako ste na tom s elementárnymi znalosťami, skúste si odpovedať na týchto 10 otázok. Možno aj vás prekvapí zistenie, ako na tom v skutočnosti ste. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tieto otázky zostavila Národná vedecká rada/National Science Foundation (NSF). Pevne veríme, že správne odpovede vám nebudú robiť žiadne problémy. Stačí si len spomenúť na to, čo sme sa kedysi učili v škole. Konieckoncov precvičiť pamäť nezaškodí nikomu z nás.

Stred Zeme je veľmi horúci. Je to pravda alebo lož?

pixabay.com

Odpoveď: Stred Zeme, ktorý je tvorený zemským jadrom, je skutočne veľmi horúci. Dosahuje teplotu až 5 100 °C,  čiže tento výrok je pravdivý.

Kontinenty sa sústavne pohybujú už milióny rokov, pričom sa neprestali pohybovať. Je to pravda alebo lož?

pixabay.com

Odpoveď: Je to pravda. Pohyb kontinentov, čiže kontinentálny drift, prebieha už nejaký ten čas. Všetky kontinenty boli pred približne 100 miliónmi rokmi súčasťou prakontinentu Pangea. Ani teraz pohyb kontinentov neprestal. Napríklad Južná Amerika a Afrika sa od seba vzďaľujú rýchlosťou 5,7 cm za rok.

Ktoré tvrdenie je správne? Zem sa točí okolo Slnka, alebo Slnko sa točí okolo Zeme?

pixabay.com

Odpoveď: Správna odpoveď je dúfajme jasná väčšine z nás. Zem sa točí okolo Slnka. Na teóriu heliocentrizmu v dobe temna doplatilo svojim životom viacero slávnych vedcov.

Za rádioaktivitu sú zodpovední len ľudia. Je to pravda alebo lož?

pixabay.com

Odpoveď: Toto tvrdenie je nepravdivé. Prirodzená rádioaktivita je všade okolo nás. Nepatrné množstvo sa jej nachádza i v soli, vode či dokonca v banánoch, kvôli draslíku, ktorého jeden z izotopov je rádioaktívny. Radiácia teda nemusí byť len dôsledkom ľudskej činnosti.

Elektróny sú omnoho menšie než atómy. Je to pravda alebo lož?

pixabay.com

Odpoveď: Je to samozrejme pravda. Všetci vieme, že elektrón je súčasťou atómu. Keby bol väčší než samotný atóm, ťažko by sa doňho zmestil. Je 1 836-krát ľahší ako protón a približne 1 839-krát ľahší ako neutrón. Ide teda naozaj o elementárnu časticu.

Lasery zosilňujú zvukovú vlnu. Je to pravda alebo lož?

pixabay.com

Odpoveď: Je to lož. Lasery zosilňujú svetelnú, nie však zvukovú vlnu. Tú zosilňujú vďaka stimulovanej emisii.

Všetko to začalo Veľkým treskom. Je to pravda alebo lož?

pixabay.com

Odpoveď: Teória Veľkého tresku je podľa všetkého pravdivá. Je totiž to v súčasnosti tá najpravdepodobnejšia teória, s ktorou pracujú vedci. Tí však upozorňujú na to, že nešlo o Veľký tresk v doslovnom slova zmysle. Nedošlo k expanzii v pravom slova zmysle, vesmír sa však začal rozpínať. Teda toto tvrdenie môžeme považovať za pravdivé.

Pohlavie dieťaťa určuje gén otca. Je to pravda alebo lož?

pixabay.com

Odpoveď: Je to pravda. Mnoho žien si odtrpelo svoje, keď nevedeli na svet priviesť dlhoočakávaného syna. Ale veda jednoznačne potvrdila, že za pohlavie dieťaťa je zodpovedný len a len muž. Práve on dáva do chromozómovej sady dieťaťa buď chromozóm X (v prípade dievčaťa), alebo chromozóm Y (v prípade chlapca). Muž to však samozrejme nijako nevie ovplyvniť. Výsledok záleží od matky prírody.

Antibiotiká rovnako účinne zabíjajú aj baktérie, aj vírusy. Je to pravda alebo lož?

pixabay.com

Odpoveď: Je to lož. Antibiotiká zabíjajú len baktérie. Preto ich brať pri vírusovom ochorení je celkom zbytočné.

Do dnešnej podoby sme sa vyvinuli postupne. Je to pravda alebo lož?

Australopithecus afarensis family

Odpoveď: Je to pravda. Nie vždy homo sapiens vyzeral tak vábne, ako je to dnes. Prešli sme dlhým fylogenetickým vývojom. Dôkazom toho sú početné archeologické nálezy, ktoré nám dávajú jasnejší obraz o našich predchodcoch.

Veríme, že sa vám podarilo úspešne odpovedať na väčšinu otázok.

Pozri aj: Rýchly test všeobecnej inteligencie. Správne na všetky otázky odpovie iba 1 človek z 50. Si to práve ty?

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články