Foto: flickr.com (Michael Coghlan)/Pixabay

Venezuelu čaká zmena meny, ktorá by mala zlepšiť ekonomický stav krajiny. Občania však ani netušia, čo ich po tom čaká.

Predstavte si, že sa idete niekam najesť a kým jedlo zjete, jeho cena sa zatiaľ zdvojnásobí. A presne toto sa môže stať v krajinách, ktoré sú postihnuté hyperinfláciou. Jednou z nich je aj Venezuela, ktorú však čaká zmena. A ako presne to vyzerá vám ukážu tieto unikátne fotografie. 

Viete si teda predstaviť, že by ste museli nosiť pri sebe obrovské množstvo peňazí len na to, aby ste si kúpili toaletný papier, ktorý u nás stojí iba pár centov? Venezuelský fotograf Carlos Garcia Rawlins vytvoril veľmi zaujímavé fotografie, ktoré nám ukážu, ako naozaj vyzerá hyperfinflácia. Napríklad na nákup jedného kilogramu syra vo Venezuele potrebujete mať až neuveriteľných 7500 bankoviek v hodnote tisíc bolívarov. To predstavuje neskutočné množstvo, ktoré si musí zákazník niesť do obchodu.

Pojmom hyperfinflácia sa označuje extrémny prípad inflácie, ktorá je vyjadrená štvor a viacciferným číslom. Peniaze sú znehodnotené a prestávajú plniť svoje funkcie. Krízou postihnutá Venezuela je v súčasnosti zasiahnutá najhorším prejavom inflácie. Do konca roka sa predpokladá, že miera inflácie dosiahne 1-milión percent.

Venezuelská vláda sa rozhodla zasiahnuť a hyperinfláciu obmedziť znížením piatich núl z národnej meny bolívar a zaviesť nové bankovky. Predpokladá sa, že to však spôsobí rozruch a situácie plné zmätku. V obehu bude totiž určitú dobu množstvo bankoviek a to sa môže stať nočnou morou najmä pre chudobných občanov, ktorí nemajú ani bankový účet.

To zapríčinilo, že sa obyvatelia začali zásobovať hromadou potravín, aby zabezpečili svoje domovy predtým, ako toto nové opatrenie, nariadené prezidentom Nicolasom Madurom, nadobudne platnosť. „Prišla som si nakúpiť potraviny, ale odchádzam, pretože sú v obchodoch dlhé rady na čakanie,“ hovorí obchodná administrátorka Alicia Ramirez. „Ľudia sa zbláznia.“

Či však tieto zmeny pomôžu, je otázne. Niektorí ľudia totiž tvrdia, že tento krok nie je ničím iným, ako manévrom, ktorý neurobí nič, čo by mohlo spomaliť rastúce ceny. Keďže množstvo transakcií sa rieši cez platobné karty, predvída sa, že by táto zmena mohla spôsobiť pád celej finančnej siete.

Maduro vyhlásil štátny sviatok na pondelok, kedy sa má zaviesť táto nová mena s nižšími nominálnymi hodnotami.  „Nerozumiem tejto zmene. Vláda nám totiž nevysvetlila, ako bude mena fungovať a aké budú platy,“ hovorí muž, ktorý sa prišiel zásobiť potravinami.

Občania Venezuely sa teda musia pripraviť na zmeny, ktoré ich čakajú v najbližších dňoch. A určite to nebude pre nich jednoduché. Nepomáha ani fakt, že majú len minimálne informácie o tom, ako bude nová zmena fungovať.

Pozri aj: Ste bezdomovec a v neustálom nebezpečenstve. Vychýrení blogeri prezradili, aká je odvrátená strana cestovania, o ktorej tuší len málokto

boredpanda.comwiderimage.reuters.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy