pixabay.com

Island sa pustil do realizácie projektu, kde po navŕtaní niekoľko kilometrovej diery bude schopný vyrábať veľké množstvo elektrickej energie. Tento projekt môže znamenať revolúciu vo výrobe energie nielen na Islande, ale aj na celom svete.

Island je známy ako krajina ohňa a ľadu. Táto krajina je vďaka svojim svojim horúcim prameňom priekopníkom vo využívaní geotermálnej energie, ktorú využíva aj na výrobu elektriny. Tentoraz inžinieri prišli na zaujímavý nápad, ako posunúť využívanie geotermálnej energie na novú úroveň. A očakávané výsledky sú naozaj sľubné. 

Nielen Island je známy využívaním geotermálnej energie. Na krk mu dýcha aj Indonézia, ktorá je so svojim veľkým množstvom sopiek takisto kandidátom na veľkého výrobcu elektriny z tohto zdroja. Do roku 2025 má v tomto smere tento ostrovný štát veľké ambície. Prečítajte si o tom viac v tomto článku.

Využívanie geotermálnej energie je pre Island typické. Energia horúcich prameňov je okrem výroby elektriny využívaná aj na vykurovanie domov, no aj skleníkov, kde vďaka tomu môžu na tomto ostrove v severnom ľadovom oceáne dopestovať aj tropické plodiny. Avšak najzásadnejšie využitie tejto energie spočíva práve pri výrobe elektrickej energie.

Inžinieri stále hľadajú nové spôsoby ako efektívnejšie využívať geotermálnu energiu. Najnovší projekt s názvom Thor sa zameriava na vyvŕtanie až 5 kilometrov hlbokej diery, ktorá dosiahne až k horúcej roztavenej magme. Tá ma potenciál vyrábať energiu až na úrovni 50 megawattov, čo je oproti 5 megawattom vyrobených z bežných geotermálnych energií až 10-násobný nárast. Znamenalo by to, že jeden takýto vrt by dokázal zabezpečovať elektrickú energiu až pre 50-tisíc domácností.

jardboranir.is
jardboranir.is

Inžinieri dúfajú, že horúca magma dokáže v kombinácií s morskou vodou vyprodukovať nadkritické množstvo pary, čo bude znamenať veľké množstvo energie. Celosvetový význam tohto projektu je obrovský. Znamenal by využívanie geotermálnej energie aj na miestach, kde to doteraz nebolo možné. Jediné, čo je potrebné, je činná sopka, ktorých je po celom svete relatívne dosť.

pixabay.com
pixabay.com

Projekt, ktorý začal už v roku 2009, sa musel vysporiadávať s mnohými problémami a náročnými výzvami. Najväčší problém predstavuje všadeprítomná hrdza, ktorá vzniká na zariadení pri reakcii magmy s vodou. Avšak vyzerá to tak, že inžinieri rozlúskli aj tento problém, a tak úspešnej realizácií tohto projektu už snáď nič nestojí v ceste.

jardboranir.is
jardboranir.is

Páči sa nám, že Island prichádza s takýmito ambicioznými projektami, ktoré v konečnom dôsledku budú prínosom nielen pre Island, ale aj pre celé ľudstvo. Využívanie výroby elektriny z geotermálnej energie je pre Zem oveľa vhodnejšie ako klasické tepelné elektrárne, ktoré zanechávajú po nás výraznú uhlíkovú stopu a prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. I keď využívanie geotermálnej energie nie je síce možné úplne na všetkých miestach, a aj táto výroba elektriny nesie so sebou svoje negatíva, je určite vhodnejšia ako klasické elektrárne.

interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )