Foto: Youtube

Počet lajkov, popularita alebo zvedavosť? Čo vedie ľudí k nasledovaniu ďalšieho nezmyselného trendu?

Už ste niekedy videli videá, kde ľudia vylievajú horúcu vodu nad seba a mihnutím oka zamrzne? Po “Bird Box challenge” je to ďalší virálny trend, ktorý posiela ľudí do nemocnice.

Mpembov efekt označuje zdanlivo nezmyselný a paradoxný jav, pri ktorom môže zamrznúť horúca voda, a teda zmení svoje kvapalné skupenstvo na tuhé skôr, ako studená voda. Na internete existuje mnoho videí, kde môžeme tento fenomén pozorovať.

Na tom by nebolo nič zlé, pokiaľ by si ľudia horúcu vodu nevylievali priamo nad hlavu a tým neohrozovali svoje zdravie, ale aj zdravie okolostojacich. A aj keď to vyzerá ako dobrý fyzikálny experiment, rozhodne by ste to robiť nemali.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Екатерина Вакуленко (@katrin22region),

Aká je realita?

Nepopierame, že pri tejto výzve môžu vzniknúť nádherné videá a fotografie a je to minimálne viac ako fascinujúce. Realitou však ostáva, že fyzikálny jav nie vždy funguje, pretože je potrebné splniť mnoho podmienok, a vedci sami doposiaľ úplne nevysvetlili zákony tohto fenoménu. Je tak pravdepodobné, že sa ľudia pri tejto výzve môžu vážne popáliť, keď sa vriaca voda dostane do styku s pokožkou.

Za rozšírenie výzvy môže arktický polárny vír v Spojených štátoch

Výzva sa začala šíriť v Spojených štátoch v poslednom období, kedy bolo územie sužované arktickým polárnym vírom s brutálne mrazivým počasím. Za extrémne chladným počasím stojí cirkulujúci vzduch zo severného pólu, ktorý postupuje na juh. Odborníci čoraz viac varujú pred rizikami spojenými so samotnou výzvou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Joanna DeLuca (@joannadeluca),

Za uplynulé týždne bolo hospitalizovaných 8 ľudí v nemocnici v Spojených štátoch s popáleninami druhého a tretieho stupňa. Najviac šokujúce je, že zranení neboli len samotní účastníci experimentu, ale napríklad aj 3-ročné dieťa stojace neďaleko dospelého, ktorý nedával dostatočný pozor. Väčšina zo spomínaných zranení si dokonca vyžadovala operačný zákrok, nakoľko popáleniny boli naozaj vážne. Najstaršou hospitalizovanou je až 53-ročná žena a to len potvrdzuje fakt, že medzi účastníkmi sú tak mladí, ako i dospelí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Long Pham (@wired_enigma),

Ľudstvo je nepoučiteľné. Potvrdzuje to aj vedomosť, že sa tento trend na internete objavil už pred pár rokmi. Konkrétne v roku 2017 sa zverejnili prvé výzvy varujúce pred hrozbou podobných experimentov. Avšak každý rok sa na Youtube a rôznych sociálnych sieťach objavujú nové a nové videá. A keď už sa rozhodnete zapojiť do podobnej výzvy, uistite sa, že pri vás nestojí nikto, koho by ste mohli svojím nerozvážnym konaním zraniť.

sciencealert.comajc.com
4
Uložiť článok
Komentovať