Foto: ISRO/Pexels

Ak sa to podarí, India bude štvrtou krajinou, ktorá úspešne pristane na Mesiaci.

Satelit našej Zeme – Mesiac, fascinuje ľudstvo už od jeho počiatkov. Priekopníkmi v jeho dobývaní sa stali Američania, keď sa im ako jedinej krajine naň podarilo úspešne vyslať aj ľudskú posádku. Od tej doby na Mesiaci úspešne pristáli zariadenia Ruska a Číny. A k týmto krajinám sa už čoskoro môže pridať aj India. Informuje o tom portál space.com.

Lunárna misia s označením Čandraján-2 nadväzuje na Čandraján-1, čo bola prvá indická sonda, ktorá bola vyslaná na prieskum Mesiaca. To bolo ešte v roku 2008. Teraz, o 11 rokov neskôr, India vyšle ďalšiu misiu, ktorá bude, samozrejme, pokročilejšia. Ak bude misia úspešná, na Mesiaci by mala pristáť 6. septembra 2019.

Čandraján-2. Foto: ISRO

Podľa ISRO (Indickej vesmírnej organizácie) táto misia použije a otestuje rôzne nové technológie a uskutoční nové experimenty.

Čandraján-2 sa skladá z orbitálneho a pristávacieho modulu a roveru. Na Mesiac má Čandraján-2 vyniesť indická najsilnejšia nosná raketa GSLV Mk III. Tá dokáže vyniesť až  štvortonový náklad. Orbitálny, ako aj pristávací modul, vynesie raketa na zemskú orbitálnu dráhu. Odtiaľ sa na Mesiac dostanú pomocou orbitálneho modulu, ktorý bude spojený s pristávacím. V ňom sa nachádza aj rover.  Miesto pristátia je medzi dvoma krátermi Manzinus C a Simpelius N na južnej mesačnej šírke asi 70°.

Čandraján-2. Foto: ISRO

Orbitálny modul bude potom komunikovať s pristávacím modulom a takisto aj so Zemou. Po Mesiaci sa bude pohybovať rover s označením Pragyan, ktorý má hmotnosť 27 kilogramov a bude napájaný solárnymi panelmi. Má 6 kolies a bude vykonávať chemickú analýzu. Dáta následne pošle na orbit a odtiaľ na Zem.

India si od misie sľubuje nové objavy podobne, ako to bolo pri misii Čandraján-1. Tá našla stopy vody na Mesiaci pomocou toho, že z orbitu vystrelila na Mesiac nárazovú hlavicu. Keďže nová misia by mala prebiehať priamo na povrchu Mesiaca, očakávania Indie, ako aj celého sveta, že Čandraján-2 zistí nové skutočnosti, sú veľké a reálne.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )