Na snímke pohľad na úplné zatmenie Slnka v La Higuere v Čile 2. júla 2019. Foto: TASR/AP

 Tisíce turistov zaplnili v utorok mestá na severe Čile, aby mohli sledovať úplné zatmenie Slnka.

Pozoruhodný úkaz bol ako prvý viditeľný nad severočilským mestom La Serena ležiacom na pobreží Tichého oceánu o 10.24 h miestneho času (20.24 h SELČ), informovali agentúry DPA a AP.

Zatmenie Slnka

Tisíce turistov, nadšencov i vedcov sa zhromaždili na miestach pozdĺž trasy zatmenia, ktoré bolo ako posledné viditeľné pri argentínskej metropole Buenos Aires.

Na snímke Mesiac prechádza pred Slnkom počas zatmenia Slnka v La Higuere v Čile 2. júla 2019. Foto: TASR/AP

Za miesta s najvhodnejšími podmienkami na pozorovanie zatmenia boli považované čilská púšť Atacama a argentínska provincia San Juan. Jasná obloha naopak nepanovala nad Buenos Aires, píše DPA.

Okrem úplného zatmenia, ktoré bolo pozorovateľné v častiach Čile, Argentíny a na neobývaných ostrovoch v Tichom oceáne, bolo možné vidieť aj čiastočné zatmenie Slnka. To sa dalo sledovať vo zvyšku Čile a Argentíny, ale aj v Ekvádore, Peru, Bolívii, Paraguaji, Uruguaji a v častiach Kolumbie, Brazílie, Venezuely a Panamy, informoval Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Kedy bude ďalšie zatmenie Slnka?

Úplné zatmenie Slnka trvalo pritom v závislosti od pozorovacieho miesta podľa NASA maximálne štyri minúty a tri sekundy.
Ďalšie úplné zatmenie Slnka, pri ktorom Mesiac zatieni celú viditeľnú plochu tejto hviezdy, má byť v Južnej Amerike najbližšie 14. decembra 2020.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )