Foto: unsplash/ Alexandra Gorn

Možno sa už aj vám stalo, že ste zatúžili po nejakom kúsku nábytku, no neboli ste si istí, či si ho chcete kúpiť.

Kúpa nábytku predsa len nie je ľahké rozhodnutie. Je potrebné všetky kúsky zladiť tak, aby k sebe pasovali a vytvárali útulný domov. Dilemou sú však neraz financie. Známa švédska firma však prichádza s riešením, ktoré poteší mnohých.

Lákavá alternatíva

V súčasnosti sme zvyknutí na to, že si prenajímame rovno celý byt, či už zariadený alebo bez zariadenia. Čo by ste však povedali na to, keby ste si mohli prenajať len nábytok? Páči sa vám lampa, skrinka či koberec? Švédsky gigant prichádza s lákavou alternatívou, ktorá možno čoskoro poteší aj vás.

Prenajmite si koberec

IKEA sa preslávila po celom svete najmä tým, že predáva pekný nábytok v relatívne dostupnej cenovej hladine. Neraz ho dostanete vo forme skladačky, s ktorou sa musíte doma trochu pohrať, no výsledok vo väčšine prípadov jednoznačne stojí za to. Jesper Brodin, ktorý stojí na čele švédskej spoločnosti sa vyjadril, že nie každý chce takýto nábytok vlastniť natrvalo. Trendom je momentálne častejšie sťahovanie sa a mnohí sa boja aj toho, že budú chcieť kúpený kus po čase vymeniť a predať používaný nábytok nie je vždy ľahké. Ľudia preto čoraz častejšie zvažujú praktickejšie, ale aj ekologickejšie alternatívy.

Londýn vs Japonsko

Prenajímanie nábytku otestovala IKEA už v niekoľkých mestách a vedenie hovorí, že všade sa osvedčil ináč. Veľký záujem vzbudila táto možnosť napríklad v Londýne. Ľudia sa tu totiž pomerne často sťahujú, nechcú si preto nábytok kupovať a budovať si domov, chcú ale priestor, kde sa budú cítiť dobre. V Japonsku sa zas osvedčil iný spôsob než prenajímanie nábytku. Tam spoločnosť starý nábytok vykupuje a využíva ho na recykláciu.

Udržateľný model

Brodin dodáva, že cieľom je prispôsobiť sa a vytvoriť udržateľný model, ktorý by spĺňal potreby zákazníkov a zároveň naplnil tzv. kruhovú ekonomiku. Nový spôsob predaja či skôr prenájmu však nie je jedinou novinkou, s ktorou IKEA prichádza. Plánuje vyrábať nábytok z vlákien celulózy, ktorý by bol pre životné prostredie omnoho priateľskejší, ako bežný nábytok. Koberce sa zas vyrábajú polyesteru. Keď vás teda nejaký omrzí, vrátite ho a z neho sa vyrobí opäť nový kus. Takto sa polyesterové koberce dajú recyklovať donekonečna.

telegraph
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy