Foto: TASR (Ján Krošlák)

Má len 10 rokov no pripomína prastarú historickú pamiatku.

V oblasti Štiavnických vrchov môžete obdivovať mnoho historických pamiatok. Len v samotnej Banskej Štiavnici sa nachádzajú Starý a Nový Zámok o niečo ďalej hrady Teplica, Revište či Šášov. V Štiavnických vrchoch sa ale nachádza aj jeden z najkurióznejších hradov Slovenska. Vznikol totiž len pred niekoľkými rokmi ako súkromná stavba anonymného podnikateľa. 

V obci Repište v severnej časti Štiavnických vrchov stojí jediná historická pamiatka. Je ňou rímskokatolícky kostol Ružencovej Panny Márie z polovice 19. storočia. Históriu tu ale pripomína ešte jedna stavba. Hrad Marcus, ktorý však nie je historickou pamiatkou pretože vznikol až v 21. storočí. Stojí za ňou podnikateľ z Bratislavy, ktorý hrad postavil pre svojho syna a po ňom ho aj pomenoval. Pripomínať má bohatú minulosť regiónu a odvahu tých, ktorý ho bránili pred cudzími vpádmi.

Foto: TASR (Ján Krošlák)
Foto: TASR (Ján Krošlák)

Hrad Marcus začal vznikať na mieste starej usadlosti neďaleko obce Repište v roku 2009. Stavba zámku trvala niekoľko rokov a v súčasnosti už všetko naznačuje tomu, že exteriér hradu Marcus je už dokončený. Čo sa interiéru týka, tam údajne stále pokračujú dokončovacie práce. Pôvodné plány podnikateľa boli také, že bude hrad po dokončený sprístupnený aj verejnosti. Či od tejto myšlienky za desaťročie neupustil, uvidíme až v budúcnosti.

Foto: TASR (Ján Krošlák)
Foto: TASR (Ján Krošlák)

Hrad Marcus by stredoveké obliehanie asi nevydržal, no i tak ide o zaujímavú a esteticky príjemnú stavbu, za ktorú by sa žiadny uhorský šľachtic určite hanbiť nemusel. Zaujímavosťou je, že v hrade nie je dodnes natiahnutá elektrina a podľa vyjadrení majiteľa pre Plus 7 dní, ani nikdy nebude. Rovnako k hlavnej bráne nevedie ani žiadna asfaltová cesta. Hrad Markus má byť autentickou historickou stavbou s jedinečnou atmosférou. A to sa jej veru aj podarilo.

Foto: TASR (Ján Krošlák)
Foto: TASR (Ján Krošlák)

Návštevníci môžu Hrad Marcus v obci Repište zatiaľ obdivovať len zvonku. Dostať sa sem možno po žltej turistickej značke priamo z obce. Výlet môžete potom predĺžiť až na Zlatý vrch s nadmorskou výškou 850 m alebo si turistiku predĺžiť po červenej až na Červenú studňu nad Banskou Štiavnicou.


hradmarcus.sk, cas.skdromedar.zoznam.sk, plus7dni.pluska.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )