Ilustračná fotografia, Unsplash

Podobne ako v iných krajinách, aj na Novom Zélande najviac utrpí cestovný ruch a služby, ktoré sú naň naviazané.

Mnoho krajín sa zamýšľa nad tým, ako obnoviť ekonomiku po odznení aktuálnej globálnej pandémie koronavírusu. V globalizovanom svete 21. storočia v období maximálne otvorených ekonomík je to pri stále uzavretých hraniciach mimoriadne problematické. Novozélandská premiérka ale otvorene hovorí o zaujímavých riešeniach, vrátane možnosti posledné roky často skloňovaného štvordňového pracovného týždňa.

Nový Zéland zvládol pandémiu koronavírusu na výbornú. Ostrovný štát s takmer 5 miliónmi obyvateľov eviduje dodnes 1 500 pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 a 21 obetí. Podľa aktuálnych štatistík je v krajine len 35 aktívnych prípadov koronavírusu. Nový Zéland za takúto epidemiologickú situáciu vďačí najmä včasnému uzatvoreniu hraníc a plošnej, niekoľkotýždňovej karanténe obyvateľstva. Teraz sa život postupne vracia do normálu a v krajine sa diskutuje, ako to urobiť čo najlepšie.

Ilustračná fotografia, Unsplash

Ako obnoviť ekonomiku po pandémii?

V najnovšom video blogu o možnostiach ako obnoviť ekonomiku hovorila aj premiérka Jacinda Ardernová. Ako sumarizuje britský The Guardian, Ardernová hovorí, že produktivitu práce, domáci cestovný ruch a podporu domácej ekonomiky by mohli priniesť najmä viac flexibilné pracovné možnosti domácich obyvateľov. Novozélandská premiérka ako o jednej z možností neformálne hovorí aj o štvordňovom pracovnom týždni.

Just finishing up a visit in Rotorua – thought I’d share some of the things coming through from our tourism industry…

Gepostet von Jacinda Ardern am Montag, 18. Mai 2020

Ardernová svoj vlog natočila po návšteve kancelárie cestovného ruchu Rotorua. Nový Zéland patrí k turisticky mimoriadne atraktívnym krajinám, príjem z turizmu pritom predstavuje významnú časť domáceho hospodárstva. Aj napriek opätovnému uvoľňovaniu opatrení ostávajú hranice ostrovného štátu naďalej uzatvorené. Krajina tak musí vymyslieť spôsob ako podporiť domáce hospodárstvo takmer výlučne vlastnými prostriedkami.

Viac voľných dní

Novozélandská premiérka vo videu hovorí o potrebe podpory domáceho cestovného ruchu, ale aj služieb a ďalších odvetví hospodárstva. Tvrdí, že jednou z možností ako novozélandskej ekonomike a turizmu pomôcť, môžu byť flexibilnejšie pracovné podmienky zamestnancov. Ľudia by tak mali viac času na svoje rodiny, voľnočasové aktivity a spoznávanie svojej krajiny. Ardenová neformálne hovorí aj o možnostiach štvordňového pracovného týždňa či pridanie nových štátnych sviatkov.

Ilustračná fotografia, Unsplash

Ardnerová sa vo videu bližšie venuje aj v posledných rokoch často skloňovanému skrátenému pracovnému týždňu. Tvrdí, že takúto možnosť zamestnávatelia majú a sama povzbudzuje zamestnávateľov nad prehodnotením tejto myšlienky vo svojich prevádzkach a podnikoch. Na Novom Zélande pritom nejde o úplnú novinku, spoločnosť Perpetual Guardian testovala a nakoniec aj zaviedla štvordňový pracovný týždeň ešte v roku 2018.

Nový Zéland sa v uplynulých týždňoch stal pre mnohé krajiny vzorom v boji proti pandémii koronavírusu. Vzhľadom na progresívnu verejnú diskusiu, ktorej podporu vyjadruje aj samotná premiérka, sa tak ostrovná krajina možno stane aj symbolom boja s ekonomickou koronakrízou. Mimochodom, Jacinda Ardernová má v krajine veľkú podporu obyvateľstva, len nedávno bola vyhlásená za najobľúbenejšiu premiérku Nového Zélandu za posledné storočie.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )