Foto: Ilustračné (Pexels)

Na Novom Zélande sa experiment so štvordňovým pracovným týždňom osvedčil. Zavádzajú ho natrvalo.

Štvordňový pracovný týždeň? Vo svete 21. storočia plného stresu a veľkého množstva pracovných povinností to znie ako absolútna utópia. Výskum na Novom Zélande však ukázal, že štyri pracovné dni namiesto piatich, sú pre firmu či spoločnosť prínosné. Finančno-poradenská spoločnosť Perpetual Guardian sa preto rozhodla zaplatiť svojim zamestnancom plnú mzdu za štyri odpracované dni do týždňa. 

Celých 8-týždňov testovala spoločnosť Perpetual Guardian, sídliaca v novozélandskom Aucklande, štvordňový pracovný týždeň. Na testovaní sa podieľalo všetkých 240 zamestnancov finančno-poradenskej spoločnosti. Bez zníženia platu im pribudol jeden voľný deň a do práce namiesto piatich dní, chodili len štyri. Priebeh a výsledky experimentu sledovalo vedenie spoločnosti v spolupráci s univerzitou v Aucklande. A výsledky sú vynikajúce.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Zvýšenie iniciatívy, produktivity a v neposlednom rade spokojnosti zamestnancov. Práve pokles produktivity pri vidine predĺženého víkendu, bol pre experiment najväčším strašiakom. “To, čo sme videli bol masívny nárast angažovanosti, spokojnosti zamestnancov a nárast zámeru zamestnancov pokračovať v práci so spoločnosťou. Navyše sme nezaznamenali pokles produktivity“, hodnotí výsledok experimentu Andrew Barnes, riaditeľ spoločnosti Perpetual Guardians.

Foto: Ilustračné (Pexels)

V spoločnosti Perpetual Guardian tak plánujú po úspešnom experimente zaviesť štvordňový pracovný týždeň natrvalo. Ostáva už len návrh vo firme “odklepnúť” a 240 zamestnancov si bude môcť za rovnaký plat užívať predĺžený víkend pravidelne.

Pozri aj: 36 otázok, vďaka ktorým sa niekto do vás zamiluje. 6 psychologických experimentov, ktoré si môžete skúsiť aj doma (V KOCKE)

nzherald.co.nz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )