Foto: Unsplash

Hlavné mesto Austrálie sa tak pripojí k siedmym už existujúcim regiónom sveta so zelenou energetikou.

Canberra sa stane prvým mestom na južnej pologuli, ktorej spotreba elektrickej energie bude čoskoro pochádzať výlučne z obnoviteľných zdrojov. Hlavné mesto Austrálie sa tak pripojí k siedmym už existujúcim regiónom sveta so zelenou energetikou.

Hlavné mesto Austrálie sa stane prvou oblasťou na južnej pologuli a vlastne aj prvou mimo európskeho kontinentu, ktorá využíva výlučne zelenú energiu. Informuje o tom austrálsky portál Renew Economy s odvolaním na správu think tank-u Australia Institute.

Skupina austrálskych odborníkov analyzovala 500 rôznych regiónov s počtom obyvateľov vyšším ako 100-tisíc. Zo zverejnenej správy vychádza, že od 1. januára 2020 by sa k oblastiam využívajúcich 100% obnoviteľné zdroje mala pridať aj Canberra.

Prvou takouto oblasťou bol nemecký región Rhein-Hunsrück, v súčasnosti ich na svete existuje 7, pričom sa všetky nachádzajú v Európe. V nasledujúcom roku by sa do zoznamu mohli pridať aj štyri ďalšie regióny a to po jednom z Holandska, Švédska, Nórska a Ugandy.

Foto: Unsplash

Predpokladá sa, že od nového desaťročia bude takmer 400-tisícová Canberra využívať 100% energie z rozsiahlych projektov solárnej a veternej energetiky z miestnych zdrojov, ako aj nakupovanú zelenú energiu z ďalších austrálskych štátov.

Austrália aktuálne patrí k najodhodlanejším krajinám v oblasti boja proti klimatickej zmene. Aktuálne vyrába z obnoviteľných zdrojov viac ako 23,5% spotreby energie, pričom sa austrálska vláda zaviazala urobiť všetko pre to, aby sa energetika v Austrálii stala 100% zelenou. Okrem toho si krajina za cieľ vytýčila dosiahnuť aj uhlíkovú neutralitu a to do roku 2045.