Foto: Wikimedia (SpaceX)

Niekde v blízkom vesmíre sa vznáša červená Tesla, v ktorej za volantom sedí Starman.

Táto figurína, ktorá sa poľahky stala ikonou populárnej vedy a pokroku vo vesmírom bádaní, si vypočula pieseň Space Oddity od Davida Bowieho, už viac ako 152 286-krát odkedy sa odlepila od Zeme. To však, samozrejme, len za predpokladu, že sa v aute ešte stále nevybila batéria. Aj keď možno ide o zanedbateľný detail, pre takého milovníka popkultúry, akým je Elon Musk, je typické, že by si dal záležať na tom, aby mala figurína v SpaceX skafandri čo počúvať.

Starman však oslavuje významný míľnik. Podarilo sa mu totiž prvýkrát obletieť Slnko. Musk zvolil na túto misiu Teslu Roadster, úplne prvý model, ktorý jeho elektro-automobilka vyrobila. Roadster bol založený na podvozku a karosérii ľahučkého športového auta Lotus Evora. Predtým, než však Starman odletel do vesmíru, čelil veľkému riziku. Našťastie však nevybuchol na štartovacej ploche, ako predpovedal samotný Musk a tak sa teraz spokojne plaví vesmírom. Bez toho, aby len tušil, koľko pozornosti k nemu zo Zeme smeruje.

Zaujímavé údaje

Všetky údaje o Tesle a Starmanovi si môžete preštudovať na webstránke whereisroadster.com, ktorá informácie neustále aktualizuje a prevádzkuje ju portál Space.com. Ako uvádza portál Tech Crunch, Tesla dokončila svoj prvý okruh okolo Slnka a na základe zmluvou stanovených kilometrov, ktoré môžete na aute najazdiť, prekročila svoju záruku už 21-tisíckrát. Aktuálne sa od Zeme nachádza viac ako 298 695 537 kilometrov, od Marsu je vzdialená 237 788 653 kilometrov a je k nemu čoraz bližšie.

techcrunch.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )