Foto: Terpsichore/Eurekalert

Amazónsky nápoj ayahuasca môže pomôcť ľuďom s neurodegeneratívnymi ochoreniami.

Aj keď v našich končinách nie je až tak známa, je možné, že o psychedelickej droge ayahuasca ste už počuli. Užívajú ju juhoamerické kmene pri obradných rituáloch a ide o vývar z lián rastliny Banisteriopsis caapi a ďalších rastlín. Najnovšie sa zistilo, že táto obradná droga dokáže stimulovať tvorbu neurónov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zlúčeniny stimulujúce tvorbu neurónov

Ayahuasca obsahuje psychoaktívnu zlúčeninu N, N-dimetyltryptamín (DMT). O tejto látke je známe, že dokáže vyvolávať intenzívne halucinácie. Napriek tomu tiež obsahuje zlúčeniny známe ako harmín a tetrahydroharmín, o ktorých sa už v minulosti zistilo, že stimulujú tvorbu neurónov z kmeňových buniek umiestnených do Petriho misky, informuje portál IFL Science.

Medzi sterilnou miskou a mozgom je však priepastný rozdiel, respektíve to, čo môže fungovať v miske, ešte nemusí fungovať v mozgu. Preto sa vedci z madridskej univerzity Complutense rozhodli preskúmať, či ayahuasca môže vyvolať aj vznik nových neurónov sídliacich v hipokampe, v časti mozgu z veľkej časti zodpovednej za pamäť a učenie.

Príprava ayahuascy. Foto: Archív SITA

Myši boli chytrejšie

Podľa autorov štúdie uverenej v časopise Translational Psychiatry je zrejmé, že ayahuasca nielenže podporovala neurogenézu, teda tvorbu neurónov u myší, ale tiež spôsobila, že tie hlodavce, ktoré túto drogu dostávali, plnili lepšie pamäťové úlohy ako myši bez drogy.

Vedci pozorovaním neurogenézy zistili, že ayahuasca ovplyvňuje tento proces a sériou pokusov docielili, že novovytvorené neuróny v mozgu sa stali funkčnými a priamo sa podieľali na zlepšení kongnitívnych funkcií zvierat.

Liečba demencie bez halucinácií

Podľa autorov štúdie toto zistenie má veľký význam a mohlo by otvoriť dvere novej liečbe neurodegeneratívnych chorôb ako je demencia, ktorá sa vyznačuje práve stratou neurónov v mozgu. „Táto štúdia ukazuje, že DMT je schopné aktivovať nervové kmeňové bunky a formovať nové neuróny,uvádza autor štúdie José Ángel Morales.

Príprava ayahuascy. Foto: Archív SITA

Psychedelické účinky v mozgu sú sprostredkované serotonínovými receptormi a autori štúdie tiež zistili, že ak bude psychedelická látka reagovať s receptormi nazvanými sigma-1, nedôjde k dostaveniu halucinogénneho účinku, avšak docieli sa stimulácia tvorby nových neurónov.

Inými slovami, docieli sa pozitívny účinok na tvorbu nových neurónov, avšak bez toho, aby došlo k opojeniu drogou. To je veľmi významné zistenie pre produkciu liekov založených na ayahuasce.

Uložiť článok

Najnovšie články