Ilustračná fotografia, Foto: Archív TASR

Otvorenú výzvu podpísali desaťtisíce ľudí, stovky vedcov a desiatky slávnych osobností.

Leonardo DiCaprio aj nositeľka Nobelovej ceny za mier Malála Júsufzajová. Okrem nich stovky vedcov a desiatky tisíc ľudí z 50 krajín sveta a samozrejme mladá švédska aktivistka Greta Thunberg podpísali otvorený list, ktorý bol včera doručený všetkým lídrom Európskej únie a hlavám štátov EÚ. Verejnosť žiada len jediné. Aby sa politici prestali tváriť, že klimatickú zmenu dokážeme vyriešiť bez toho, aby sme sa k nej postavili ako ku globálnej kríze.

Viacerí klimatickí aktivisti, vrátane Grety Thunbergovej, sa vo štvrtkovom otvorenom liste obrátili na Európsku úniu s požiadavkou zastavenia všetkých investícií do fosílnych palív. Environmentálni aktivisti zároveň žiadajú, aby Medzinárodný súdny dvor uznal takzvanú „ekocídu“ za trestný čin, píše agentúra DPA.

Mladé klimatické aktivistky a členky študentského environmentálneho hnutia Fridays for Future – Švédka Greta Thunbergová a Nemka Luisa Neubauerová – krátko pred summitom venovanom plánu obnovy v súvislosti s koronavírusovou pandémiou vyzvali EÚ, aby prijala jasné opatrenia v boji proti hroziacej klimatickej katastrofe.

Desiatky tisíc podpisov

Otvorený list, ktorí doposiaľ podpísalo (podpísanie je stále možné) už viac ako 50-tisíc ľudí a 320 vedcov, žiada lídrov Európskej únie, aby prestali predstierať, že problém klimatickej zmeny možno vyriešiť bez toho, aby sme s ňou začali narábať ako s krízou. Výzva naráža na rýchle, razantné a bezprecedentné kroky, ktoré dokázala EÚ aj jednotlivé krajiny na národnej úrovni učiniť v súvislosti s aktuálnou krízou, ktorú predstavuje globálna pandémia koronavírusu.

Je potrebné prijať opatrenia v oblasti klímy, ktoré zabezpečia ochranu pracovníkov a najzraniteľnejších skupín spoločnosti a zároveň zmenšia všetky formy hospodárskej, rasovej a rodovej nerovnosti, píše sa v liste. Klimatickú a environmentálnu krízu je podľa autorov listu nevyhnutné posudzovať ako núdzový stav.

Únia neplní záväzky

Členské štáty EÚ sa v parížskej klimatickej dohode z roku 2015 zaviazali k vedúcej úlohe pri ochrane klímy, pripomenuli aktivisti s tým, že sľuby je potrebné aj dodržať. Cieľom tejto dohody je obmedziť emisie skleníkových plynov po roku 2020 a udržať tak globálne otepľovanie pod dvomi stupňami Celzia, ideálne na hranici 1,5 stupňa. Aby sa to podarilo, sú podľa aktivistov rozhodujúce nasledujúce mesiace a roky.

Otvorený list lídrom Európskej únie podpísalo aj viacero vplyvných a známych osobností, medzi už spomínaní Leonardo DiCaprio či Malála Júsufzajová. Pod výzvu sa podpísali aj speváčka Billie Eillish, skupina Coldplay, držiteľka Nobelovej ceny za mier Nadia Murad či organizácie Green Peace a PETA.

Otvorený list na stôl Európskej únie prichádza v čase, keď si svet pripomína už 100 týždňov od prvého protestu mladej švédskej aktivistky Grety Thunberg pred švédskym parlamentom. V nadväznosti na aktivity Grety Thunberg vzniklo celosvetové štrajkujúce hnutie Fridays For Future, za ktoré sa po celom svete postavili milióny najmä mladých ľudí volajúcich po riešení klimatickej zmeny a jej dôsledkov.

Uložiť článok

Najnovšie články