Záber psa hyenovitého z fotopasce, foto: Buckwell University, Fauna & Flora International

Fotopasce zachytili v Južnom Sudáne vzácne a divoké psy hyenovité.

Svoju korisť trhajú ešte zaživa, vo svorke pritom dokážu strhnúť aj zviera, ktoré ich svojou veľkosťou výrazne prekonáva. Práve preto si psy hyenovité vyslúžili povesť nebezpečných a nežiadúcich predátorov, ktoré si ochranu nezaslúžia. Lovci a vírusové ochorenia sa však postarali o to, že sa pes hyenovitý ocitol na pokraji vyhynutia. Teraz však prichádza aspoň náznak dobrej správy. Svorku divých afrických psov zachytili na kameru v Južnom Sudáne.

Psy hyenovité patria k najvzácnejším a ľuďom najvyhýbavejším mäsožravcom afrického kontinentu. Dôsledkom ľudských aktivít, ako aj nebezpečného vírusového ochorenia nazývaného psinka, sa divoké africké psy dostali pred hranicu vyhynutia. Na červenom zozname sú evidované ako druh ohrozený vyhubením. Nezisková organizácia Fauna & Flora International však prináša dobré správy, svorku divokých psov sa im podarilo zachytiť na kameru.

Najskôr krvilačné potom ohrozené

Psy hyenovité potrebujú pre svoj život obrovské teritóriá s dostatkom potravy. Žijú vo svorkách, vo svorkách aj lovia, často zvieratá oveľa väčšie ako sú oni sami, ktoré trhajú ešte pred usmrtením. Za svoju krvilačnosť boli desaťročia vyhľadávanou trofejou lovcov, ich teritóriá sa navyše neraz prekrývali s územím spravovaným človekom a k tomu všetkému sa pridali aj infekčné ochorenia. Dnes sú ohrozeným druhom živočíchov, ktorí sa vyskytuje najmä v obrovských nenarušených biotopoch, akými sú v Afrike napríklad národné parky. Nikde inde pre nich bezpečno nie je.

Záber psa hyenovitého z fotopasce, foto: Buckwell University, Fauna & Flora International

Jedna takáto divočina leží na území Južného Sudánu. Južný národný park (angl. Southern National Park) ukrýva dodnes mnoho záhad a pre odborníkov je klenotom v oblasti ochrany ohrozených živočíšnych druhov. Vzhľadom na búrlivé desaťročia v regióne je veľká časť národného parku s rozlohou Walesu stále nepreskúmaná a vedci veria, že by chránené územie mohlo byť domovom viacerých ohrozených živočíšnych druhov.

Divoké psy ale aj leopard

Aby však bolo možné národný park efektívne chrániť, je potrebné zistiť, čo všetko v ňom žije. A práve preto organizácia Fauna & Flora International v spolupráci s univerzitou Bucknell a ministerstvom životného prostredia Južného Sudánu rozmiestnila v národnom parku niekoľko fotopascí. Už na jedných z prvých záberov odhalili svorku divokých afrických psov. Fotopasce však zachytili aj hyeny či dokonca leoparda. Fotopasce môžete sledovať aj online. Ochranári veria, že vďaka dôkazom o prítomnosti ohrozených druhov budú môcť zabezpečiť ich dôkladnejšiu ochranu.

Záber leoparda z fotopasce, foto: Buckwell University, Fauna & Flora International

„Prvé výsledky sú mimoriadne sľubné a dúfame, že čoskoro nájdeme omnoho viac zaujímavých živočíšnych druhov,“ hovorí Nicolas Tubbs z organizácie Fauna & Flora International. Cieľom ochranárov je v spolupráci s vládnymi orgánmi vytvoriť v Južnom Sudáne celkom šesť rozsiahlych oblastí. Práve identifikácia ohrozených druhov živočíchov v Južnom národnom parku je prvým krokom k jeho dosiahnutiu.

 

Uložiť článok

Najnovšie články