Foto: TASR - Jakub Kotian

Karol Farkašovský prelomil mlčanie a napísal status k hoaxu, ktorý vytvoril.

Domáci špaldový chlebík s vegánskou masťou a bio cibuľkou za 8,90 eura. Tento žartík z dielne stránky EMEFKA zobral poslanec Karol Farkašovský za skutočnosť a bez overenia informácií sa nad ním začal rozčuľovať v statuse, kde bol obrázok upravený tak, že nebolo na prvý pohľad jasné, že ide o vtipný obrázok. 

Následne statusu Farkašovského uverili viacerí ľudia, ale aj politici, ktorí zdieľali jeho status a hoax, ktorý vytvoril, sa začal šíriť. Veľmi rýchlo si tí pozornejší začali všímať, že niečo na tej „vegánskej masti“ asi nebude v poriadku a začali vznikať ďalšie vtipy, tentoraz už kvôli nedôslednému overovaniu si informácií zo strany poslanca, ktorý v minulosti pôsobil ako moderátor správ v TV Markíza.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa EMEFKA SK/CZ (@emefka_official)

Status bez ospravedlnenia

Vyzeralo to, že Farkašovský hrá „mŕtveho chrobáka“. Jediné, čo urobil, bolo obmedzenie komentárov pod statusom. Napriek tomu, že musel vedieť, že zdieľal hlúposť a vytvoril tak hoax, trvalo vyše dňa, kým post vymazal a uverejnil nový status, kde sa k situácii vyjadril.

V slovách poslanca by mnohí čakali sebareflexiu a priznanie, že zdieľal niečo bez overenia informácií, a tiež ospravedlnenie, že vytvoril takýmto spôsobom hoax.

Také niečo priamo v statuse poslanca ale nenachádzame. Namiesto toho píše o tom, že je nesmierne potrebná dôsledná kontrola internetu: „Ukazuje sa, že dôsledná kontrola internetu je nesmierne potrebná, priam životne dôležitá. Internet nesmie byť motiváciou k názorovej nenávisti. Ani za cenu žartíkov,“ uvádza poslanec.

Ďalej píše, že nechcel nikoho uraziť, keďže v jeho pôvodnom statuse sa pohoršoval nad fiktívnou cenou z vtipného obrázka. Píše, že na základe jeho skúseností sú ceny na trhoch premrštené. My sme sa boli pozrieť na ceny na bratislavských trhoch, a tie sú takéto.

V závere statusu zvláštnym spôsobom vysvetľuje, že sa im podarilo vykonať operatívny dátový prieskum, keďže jeho status šíriaci hoax nechal na svojej sociálnej sieti dlhú dobu. Analýza mala odhaliť mnoho detailných informácií. O aké informácie ide, poslanec neuviedol.

Uložiť článok

Najnovšie články