Foto: Pexels

Mnohým ľuďom by mohli pomôcť pri spracovávaní ťažkých spomienok a predstáv.

Austrálsky úrad pre kontrolu liečiv (TGA) v piatok oznámil, že psychadelické látky extáza (MDMA) a psilocybín, vyskytujúci sa v halucinogénnych hubách, sa čoskoro budú využívať na liečbu depresie a posttraumatickej stresovej poruchy (PTSS).

Podľa TGA totiž existujú „dostatočné dôkazy o ich potenciálnych prínosoch pre určitých pacientov“. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Od júla

Austrálski psychiatri budú môcť predpisovať obe tieto látky od júla tohto roku. V súčasnosti sú v Austrálii zaradené medzi „zakázané látky“ a je možné ich využívať len počas prísne kontrolovaných klinických štúdií.

Úrad TGA uviedol, že tieto látky sú „relatívne bezpečné“, ak sa podávajú v zdravotníckom prostredí. Dokážu pritom vyvolať „zmenený stav vedomia“, ktorý by mohol pomôcť určitým kategóriám pacientov.

Dlho očakávaný krok

Mike Musker, výskumník pôsobiaci na University of South Australia, kde sa venuje duševnému zdraviu a prevencii samovrážd, rozhodnutie TGA privítal ako „dlho očakávaný“ krok.

Poukázal na to, že mnoho ľudí – najmä vojnových veteránov a ľudí, ktorí pracovali v záchranárskych službách – trpí PTSS a depresiou, pričom bežné psychiatrické lieky im nezaberajú a neposkytujú úľavu.

Znižujú zábrany

Musker priblížil, že extáza a halucinogénne huby „znižujú zábrany“ a mnohým ľuďom by mohli pomôcť pri spracovávaní ťažkých spomienok a predstáv.

Zástancovia využitia týchto látok v medicíne dúfajú, že jedného dňa ich bude možné okrem liečby depresie a PTSS využívať aj pri liečení závislosti na alkohole, obsedantno-kompulzívnej poruche či porúch príjmu potravy.

AFP pripomína, že extázu a psilocybín na lekárske účely už povolili Kanada či USA.

Najnovšie články