Foto: Profimedia/SITA

Čo má Jeffrey Epstein spoločné so značkou Victoria´s Secret?

Jeffrey Epstein pobúril svet tým, že znásilňoval a sexuálne obťažoval maloleté dievčatá. V cele napokon spáchal samovraždu. Jeho konanie malo ďalekosiahle následky. Nový dokument odhaľuje, ako súvisí prípad Epsteina s úpadkom ikonickej značky Victoria´s Secret.

Článok pokračuje pod videom ↓

V článku sa dozviete aj:

  • Čo mal Jeffrey Epstein spoločné s Victoria´s Secret
  • Ako zneužíval modelky
  • Prečo sa modelky začali sťažovať
  • Prečo došlo k pádu ikonickej značky

Z miliardového biznisu paródia plná gýču

Značka Victoria´s Secret sa preslávila najmä vďaka krásnym modelkám, ktoré na svetových mólach predvádzali spodnú bielizeň. Ako píše portál CNN, spodnú bielizeň z dielne tejto značky bolo snom každého. Multimiliardový biznis sa však postupne zmenil na paródiu plnú gýču. Hulu prichádza s novým trojdielnym dokumentom s názvom Victoria´s Secret: Angels and Demons (Victoria´s Secret: Anjeli a démoni). Poukazuje na to, čo mala svetoznáma značka spoločné s Jeffreym Epsteinom a ako došlo k jej úpadku.

Les Wexner Foto: Profimedia

Na režisérsku stoličku zasadol Matt Tyrnauer, snaží sa zmapovať, aký bol presne vzostup a pád jednej zo značiek, ktorá kedysi patrila medzi tie najúspešnejšie v Amerike. „Značka ukazovala ženskú sexualitu ako silu. Potom sa však ocitla uprostred kultúrneho zemetrasenia a potopila sa vo vlne tsunami. Také niečo sa nevidí príliš často, preto si myslím, že sa na to oplatí pozrieť,“ vyjadril sa v rozhovore pre CNN Tyrnauer.

Trojdielna séria sa nebojí ukázať všetko, sex, drogy, ale aj peniaze, píše The Guardian. Popisuje kultúry fenomén, ktorý svet ovládol medzi rokmi 1990 až 2000. Okrem módnych prehliadok sa značka preslávila aj šteklivými katalógmi, ktoré si ľudia mohli objednávať poštou. Victoria´s Secret reprezentovali modelky s dlhými nohami, ktorým sa hovorilo Anjeli. To všetko ale bolo len pozlátko.

Začali sa vynárať drsné obvinenia

Postupne sa začalo vynárať čoraz viac obvinení zo strany modeliek, ale aj zamestnancov. Týkali sa najmä šikany a sexuálneho obťažovania. Okrem toho, verejnosti sa nepozdávalo ani to, že vedenie Victoria´s Secret odmietalo zamestnávať modelky, ktoré nevyzerali ako vystrihnuté z rovnakej šablóny. Značke jednoznačne neprospelo ani to, že generálny riaditeľ a miliardár Leslie Wexner (Victoria´s Secret kúpil v roku 1982) bol v blízkom kontakte s Jeffreym Epsteinom.

Súčasťou nového dokumentu sú rozhovory s ľuďmi z vonku, ale aj z vnútra. O informácie, ktoré mali navždy ostať tajomstvom, sa podelili napríklad dvaja bývalí generálni riaditelia, ale aj samotní Anjeli. Objavilo sa aj niekoľko usvedčujúcich videí, ktoré ukazujú, aká bola realita za všetkými tými úsmevmi na mólach a luxusnými butikmi.

Foto: Profimedia

Lindsey Scott, jedna z bývalých modeliek prezradila, že neraz na sebe modelky ani nemali oblečenie a to, čo mali na sebe vôbec nesúviselo s predávanou spodnou bielizňou. Bolo to zbytočne presexualizované. Ako píše portál Fox News, ona sama sa musela po móle prechádzať, zatiaľ čo mala na sebe pripevnené len balóniky. Ďalšia modelka zas mala na sebe len hračky. Aj 10 či 12-ročné deti sa dívali na ženy, ktoré mali predávať sexepílom. Dodáva, že spoločnosť malo pod palcom veľa zlých ľudí, ktorí dopustili, aby sa diali zlé veci.

Značka neraz čelila nevôli zo strany verejnosti

Modelkám sa nepozdávali ani to, že séria spodného prádla PINK mala byť zameraná na tínedžerov. Telá dospievajúcich mladých ľudí sa ale menia a vyvíjajú a modelky už vtedy mali pocit, že keď sa dívajú na sporo odeté atletické ženy na mólach, je na nich vyvíjaný nátlak a značka im vštepuje nerealistický obraz.

Neskôr, v roku 2019, čelila značka opäť nevôli verejnosti, keď sa marketingový riaditeľ Ed Razek v rozhovore pre Vogue vyjadril, že transsexuálne modelky podľa neho nepatria na mólo, pretože Victoria´s Secret je o dokonalej fantázii. Nepoznávalo sa mu ani to, že by po móle mali kráčať moletnejšie modelky.

Foto: Profimedia

Čo sa týka finančníka Epsteina, ten začal Wexnerov majetok spravovať pred rokom 1990. Veľmi rýchlo sa z mužov stali aj blízki priatelia. Wexner neskôr tvrdil, že ho Epstein podrazil tým, že jeho peniaze zneužil. Akýkoľvek kontakt s ním vraj prerušil už pred 12 rokmi. Aj bývalá generálna riaditeľka Cindy Fedus-Fields si myslí, že medzi Epsteinom a Wexnerom bolo zvláštne puto. Wexner chcel luxus a pôvab, Epstein zas chcel peniaze a mladé dievčatá, ich vzťah bol teda vzájomne prospešný pre oboch.

Najímal modelky na kampane Victoria´s Secret, na pohovoroch ich sexuálne napadol

Epstein dokonca odkúpil od Wexnera dom za 20 miliónov dolárov. Mal kontrolu nad jeho peniazmi, podielmi, ale aj charitatívnymi organizáciami. Ich spolupráca trvala najmenej do roku 2007. O rok neskôr začali na Epsteinovu hlavu padať prvé obvinenia.

Podľa portálu Decider však Epsteinove právomoci nekončili len pri spravovaní Wexnerových financií. Údajne pre rôzne kampane Victoria´s Secret najímal aj nové mladé modelky, ktoré však neskôr využíval na prostitúciu. Namiesto kariéry v modelingu ich tak čakala len doživotná trauma. Súčasťou dokumentu je aj rozhovor s Aliciou Arden. Ako píše CNN, verila, že sa zúčastňuje pohovoru na post modelky pre katalóg na rok 1997. Pohovor sa konal v jednom z kalifornských hotelov, kde ju Epstein sexuálne napadol.

Foto: Profimedia

Wexnerov právny tím sa neskôr vyjadril, že Wexner Epsteina na nekalé praktiky upozornil a varoval ho, aby meno značky nezneužíval na ukojenie svojich zvrátených chúťok. Dal mu vraj jasne najavo, že porušuje zásady spoločnosti a zakázal mu, aby značku Victoria´s Secret zneužíval.

V roku 2020 sa Wexner napokon rozhodol predať väčšinu spoločnosti. O rok neskôr vedenie Victoria´s Secret ohlásilo, že plánuje značku takpovediac od základov prekopať.