Foto: Pixabay

Elektrické kolobežky sa stávajú na Slovensku veľmi populárne.

Doterajšia legislatívna úprava nerozlišovala elektrickú kolobežku od tej klasickej a vzťahovali sa pre ich majiteľov nariadenia ako pre chodcov. V podstate tak nevyplývali pre ich vedenie žiadne špeciálne úpravy. To by sa ale malo od januára roku 2020 zmeniť. Informáciu priniesol portál fontech.startitup.sk.

Elektrické kolobežky predstavujú efektívnu formu prepravy po meste. Sú spratné, pomerne rýchle a keďže ich vodič je považovaný za chodca, pokojne sa s nimi dá jazdiť po chodníkoch, peších zónach a teda v podstate všade, kam môže ísť aj chodec.

Foto: Pexels

Tento stav by ale už dlho platiť nemusel. Nová novela, ktorú predložilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ňou upravuje zákon 106/2018 Z. z. § 4 – Kategórie vozidiel ods. 8. Po novom by mal byť jazdec elektrickej kolobežky vodičom nemotorového vozidla a bude sa na neho pozerať tak, ako napríklad na cyklistu. Zákon nebude rozlišovať výbavu či výkon a bude sa vzťahovať na všetky elektrické kolobežky.

Foto: Pixabay

Títo vodiči tak budú považovaní za účastníkov cestnej premávky budú sa musieť riadiť zákonom č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Využívať by tak mali cesty pre cyklistov či jazdiť po pravom okraji vozovky, v prípade zníženej viditeľnosti mať na sebe reflexné prvky a mimo obce používať ochrannú prilbu. Rovnako je tým upravené aj požívanie alkoholických nápojov. Tu je tolerované množstvo v obci do pol promile alkoholu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )