Foto: sergio.berserker, idozov (Instagram)

Od mesta Ponteverda by si mohol brať príklad celý svet.

Čo zachytíte ak sa v centre mesta započúvate do jeho zvukov? Hukot motorov áut, trúbenie, autobusy, električky, nadávky vodičov. V španielskom Pontevedra sú takéto zvuky v historickom centre dávnou minulosťou. V roku 1999 tu totiž zakázali automobilovú dopravu. Na uliciach tak dnes počuť jedine hlasy ľudí. 

Pontevedra sa nachádza na španielskom pobreží Atlantického oceánu. Kedysi hlavné mesto Galície má dodnes veľmi dobre zachovalé svoje historické centrum. V 90. rokoch 20. storočia však bola dopravná situácia, v asi 70-tisícovom meste, neúnosná. Po Španielskom námestí v centre mesta (Spain Plaza) denne jazdilo 27-tisíc automobilov. Historická časť Pontevedra bola hlučná, znečistená a preplnená. Potom však prišiel nový starosta s jednoduchou myšlienkou. To, že človek vlastní auto neznamená, že môže okupovať verejné priestranstvo.

Miguel Anxo Fernández Lores sa do kresla starostu Pontevedra dostal po 12 rokoch opozičnej politiky. Za mesiac v úrade nanovo vydláždil žulovou dlažbou historické časti centra. Postupne zónu bez automobilovej dopravy rozšírili z najstaršieho historického centra na širšie okolie, zrušil všetky parkoviská na povrchu v novej bez dopravnej zóne a vytvoril nové na jej okraji, medzi ktorými nechýbali ani podzemné garáže. Križovatky so semaformi boli nahradené kruhovými objazdmi a rýchlosť v oblastiach na okraji novej pešej zóny, znížená na 20-30 km/h. Verejný priestor tak daroval späť ľuďom.

Pontevedra - Amanece con niebla

Dôsledky tohto sociálneho experimentu nenechali na seba dlho čakať. V uliciach, kde v rokoch 1996 – 2006 zomrelo v dôsledku automobilových nehôd 30 ľudí, neprišiel o život od roku 2009 nikto. Emisie oxidu uhličitého sa v meste znížili o 70%. Tri štvrtiny niekdajších ciest v centre mesta dnes tvorí pešia zóna a cyklotrasy. Kým ostatné mestá v regióne severozápadného Španielska prichádzajú o svojich obyvateľov, v Pontevedra ich za dve desaťročia pribudlo asi 12-tisíc.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Guardian Cities (@guardiancities),

Opatrenia, ktoré do mesta Pontevedra na prelome tisícročí priniesol nový starosta, sa samozrejme nepáčili každému. Mnoho ľudí malo s obmedzením automobilov v centre mesta problémy a na chystané zmeny výhrady. Pre denník The Guardian však miestny architekt Rogelio Carballo Soler povedal, že mesto je pre pešiu chôdzu dokonalým miestom. Z jedného konca obmedzenej zóny na druhú sa dá pešo dostať za 25 minút. Pre lepšiu orientáciu vedenie mesta svojim obyvateľom vytvorila akúsi metro-mapu peších trás v pešej zóne, aj s časovými údajmi o dĺžke presunu.

Foto: pontevedra.gal

V meste však nakoniec predsa len zvíťazila väčšina, ktorá obmedzenia automobilovej dopravy privítala. Dôkazom je Miguel Anxo Fernández Lores, ktorý bol do kresla starostu v roku 2015 zvolený už štvrtýkrát po sebe.

The Guardiansmartcitiesdive.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )