Foto: Pixabay.com

Zázraky, ktoré robí príroda s naším zdravím, nie sú žiadanou novinkou.

Vedci sa však po prvýkrát pozreli na to, koľko času v skutočnosti treba na to, aby sa začali tieto benefity preukazovať v našom každodennom živote. Ako píše portál Guardian, ak by bol tento prieskum v budúcnosti potvrdený obšírnejšou štúdiou, dve hodiny denne strávené v prírode by sa mohli stať oficiálnou univerzálnou radou pre zdravý život. Tieto zistenia boli vytvorené na základe rozhovorov s 20-tisíc ľuďmi o ich voľnočasových aktivitách, ktoré absolvovali za posledný týždeň.

Tí z dobrovoľníkov, ktorí nestrávili v prírode žiadny alebo len veľmi málo času, hovorili o veľmi slabej imunite a tiež neboli spokojní so svojím životom. Podobný stav však nahlásila len sedmina z opýtaných dobrovoľníkov, ktorí tvrdili, že trávia svoj voľný čas v prírode. Nemusíme pritom hovoriť ani o lesoch. Za návštevu prírody sa považuje aj pláž či mestský park. Najzaujímavejšie je to, že štúdia nenachádza rozdiely medzi rôznymi skupinami ľudí. Výsledky sú jednotné či je reč o mladých alebo starých, bohatých alebo chudobných či ľuďoch z mesta alebo z dediny.

Unsplash

Bez obmedzení

Kladné výsledky sa vzťahovali aj na ľudí s dlhodobým ochorením, ako napríklad cukrovka. Dobrou správou je, že podmienkou pre kladný vplyv prírodných živlov na človeka nie je nutná ani fyzická aktivita. Pokojne stačí obyčajná prechádzka alebo posedenie na lavičke. Na veľké prekvapenie vedcov, nie je ani veľký rozdiel medzi tým, či strávite dve hodiny v prírode naraz alebo si tento čas rozdelíte na niekoľko fáz.

Unsplash

Štúdia síce neskúmala presný dôvod, prečo má príroda taký kladný dopad na mentálne aj fyzické zdravie človeka, no vedci sa domnievajú, že ide práve o neutrálne prostredie. Denne sme pod ohromným množstvo tlaku, zatiaľ čo príroda do nás vnáša emóciu pokoja a umocňuje dojem, že sa v skutočnosti nič nedeje.

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články