Foto: Rillke [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons/Pixabay

So syntetickou drogou herba experimentujú aj deti.

Je lacná, dostupná, návyková a spôsobuje eufóriu. Možno ste o nej ešte ani nepočuli, no vo vašom okolí ju ľudia bežne užívajú. Herba je syntetická droga, ktorá sa podobá na marihuanu, no jej účinok je silnejší, euforickejší, no aj oveľa nebezpečnejší.

Výroba herby

Na Slovensko prúdi herba najčastejšie z Maďarska, preto sa užíva najmä na južnom Slovensku. Jej „výhodou“ pre konzumentov je cena, dostupnosť a tiež aj to, že jej postihovanie je náročné. Doteraz takáto droga zakázaná zákonom nebola, a polícia mohla stíhať ľudí  len formou šírenia toxikománie povedal pre TASR splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Foto: Rillke [CC BY-SA 3.0 de], via Wikimedia Commons
Herba sa vyrába pomerne jednoducho. Stačí hocijaká sušená rastlina, bylinky či pokojne aj obyčajná tráva, ktorá rastie v parkoch. Tá sa vysuší a následne namočí či postrieka chemickým roztokom, ktorý obsahuje látky podobné ako THC (účinná látka v marihuane). Následne sa nechá roztok z rastliny vysušiť, avšak účinná látka tam ostáva. Konzument potom takto upravenú rastlinu fajčí. V mozgu látka pôsobí na rovnaké receptory ako marihuana a vyvolá opojný stav.

Riziká

Aj keď priame riziká spojené s užívaním marihuany nie sú veľké (aj keď nie sú zanedbateľné), pri herbe je to iné. Užívateľ totiž nevie, aká chemikália sa v herbe použila, aká je jej koncentrácia a ako na ňu jeho telo zareaguje. Bohužiaľ, jeden muž pre ňu na Slovensku aj zomrel.  Ľudia tiež opisovali triašku, problémy s dýchaním. Portál tvnoviny uvádza, že ľudia videli ľudí pod vplyvom herby, ktorí „chodili ako zombíci“.

Chlapec fajčiaci marihuanu

Veľkým problémom je tiež to, že po herbe siahajú aj deti. Na ich organizmus môže droga zapôsobiť intenzívnejšie a môže poškodiť fyzický no aj duševný vývin.

Legislatívny problém

Poslanec Národnej rady SR Štefan Vavrek uviedol, že sa im podarilo dať herbu na zoznam zakázaných látok. Tento zoznam však nemusí byť už čoskoro aktuálny, keďže pokútni chemici vytvárajú stále nové a nové účinné molekuly syntetických drog, ktoré sa momentálne na zozname zakázaných látok nenachádzajú.

Foto: afspc.af.mil

Ľudia ako pokusné králiky

Najväčším rizikom herby je to, že užívateľ nevie, ako na neho droga zapôsobí, až kým ju nevyskúša. V tom lepšom prípade sa nestane nič, v tom horšom môže skončiť na pohotovosti, alebo, ako aj sa to už stalo, aj na pitevnom stole.

Ak majú ľudia podozrenie, že v ich okolí sa vyskytuje užívanie herby, môžu využiť  e-mailovú adresu [email protected], kde to nahlásia a príslušné orgány situáciu preveria.

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články