Foto: Wikimedia commons (Candi, Sabadell, España)

Ostrov, na ktorom by mal stáť impozantný Dragonstone.

Trvalo to tisícky a tisícky strán, 60 epických epizód, kým sa nadšenci Game of Thrones dočkali vytúženého momentu. Siedma séria s premiérou 16. júla 2017 po prvýkrát ukázala návrat Daenerys späť do jej domova, Westerosu. Vstúpila do hradu Dragonstone, dávneho sídla rodu Targeryen, vzhliadla na svoj právoplatný trón a opýtala sa jednu jednoduchú otázku: „Môžeme začať?!“

Článok pokračuje pod videom ↓

Základy hradu Dragonstone tvoril Valyriský čierny kameň Targeryenov dlho pred tým, než prišla Vojna piatich kráľov a je považovaný za nerozbitný a nezničiteľný. Dragonstone, izolované útočisko postavené tak, aby vzdorovalo útokom akéhokoľvek druhu.

Dávku úžasnej práce na ňom odviedli bez pochýb aj vizuálni umelci prostredníctvom CGI. Hrad, taký ako ho poznáme, existuje len na obrazovkách. Pre nás ostatných je Dragonstone miesto zázrakov a nevídanej krásy, ktoré môžeme skutočne navštíviť. Síce nie tak, ako ho poznáme zo seriálu, ale reálne miesto v Španielsku, ktoré bolo predlohou pre tvorcov, nás dokáže vymaniť z reťazí každodenného života podobne.

View this post on Instagram

#escalinatas

A post shared by Danish Roamers (@danishroamers) on

To, čo v skutočnosti existuje je ostrov, na ktorom by mal hrad Dragonstone stáť. A je rovnako úžasný, ako ho poznáme z obrazoviek. Síce nemá hrad s masívnymi chrličmi v tvare drakov pri vstupnej bráne, ale má kostol a dlhú impozantnú prístupovú cestu, ktorá vedie na samotný ostrov z pevniny. Legendy hovoria, že ten, kto zazvoní kostolným zvonom trikrát a bude si niečo priať, jeho želanie sa splní.

Malý ostrovček Gaztelugatxe neďaleko Baskicka v severnom Španielsku, oplýva posvätným tichom a pokojom. Nenachádza sa na ňom nič, len spomínaný malý kostolík, zasvätený Jánovi Krstiteľovi a to najlepšie, čo ponúka Matka Zem. Nie je teda divu, že si pre Dragonstone tvorcovia vybrali práve toto miesto.

Pláž, ktorú sme mohli vidieť, keď John Snow a Sir Davos Seaworth prichádzajú na Dragonstone, je časťou ostrovnej scenérie. Nazývaná je Itzurun a počas chladných zimných dní, je rovnako krutá, ako sme mohli vidieť vo viacerých scénach seriálu.

Počas návštevy ostrov ukazuje nejednu svoju tvár. Záleží len od toho, kedy sa tam rozhodnete ísť. Chladné a ponuré dní prinášajú mystiku vďaka hustej hmle. V horúce letné momenty očarí krásnym zrkadlením vodnej hladiny a okolitou skalnatou krajinou, ktorá vedie pozdĺž zálivu Biscay, až k najbližšiemu sídlu, malému mestečku Zumaia v provincií Guipúzcoa.

Stredoveký most spája pevninu so svätyňou, o ktorej sa tvrdí, že môže byť stará až 1000 rokov. V minulosti bola vypálená a spustošená rôznymi národmi. Ale nikdy nebola zničená úplne, bola obnovená po každom pokuse. Privedie vás k nej 240 schodov a počas sychravých dní sa môže zdať táto trasa čarovne temná.

Na druhú stranu však vie byť aj teplá a pokojná. No v skutočnosti na tom nezáleží, pretože vám pri pohľade na kostolík San Juan de Gaztelugatxe padne sánka v každom počasí a za každých okolnostiach.

thevintagenews.com
Uložiť článok

Najnovšie články