Do prvej desiatky sa dostali aj dve ďalšie technicky založené slová na Collinsovom užšom zozname 10 slov roka.

Tento rok hudobník Grimes predal zbierku digitálnych umeleckých diel za takmer 6 miliónov dolárov (831-tisíc eur) a pôvodná fotografia meme obrázku „Disaster Girl“ z roku 2005 skočila na 473-tisíc dolárov (421-tisíc eur). Vzápätí na to Collins Dictionary urobil zo slova NFT slovo roku.

Ako píše portál The Guardian, skratka NFT predstavuje token, ktorý za posledný rok zaznamenal „meteorický“ nárast používania, informuje Collins – až o 11-tisíc percent oproti minulému roku.

NFT, metaverza či „pingdemic“

Na tento token sa môže premeniť hocijaký digitálny výtvor, pričom NFT predstavuje certifikát vlastníctva registrovaný v blockchaine alebo digitálnej knihe transakcií. Doposiaľ najcennejším NFT je koláž od digitálneho umelca Beeplea, ktorá sa v marci v Christie predala za 50,3 milióna libier (skoro 60-miliónov eur).

Collins definuje NFT ako „jedinečný digitálny certifikát registrovaný v blockchaine, ktorý sa používa na zaznamenávanie vlastníctva aktíva, ako je umelecké dielo alebo zberateľský predmet“. Lexikografi, ktorí monitorujú 4,5 miliardy slov Collins Corpus povedali, že zvolili NFT, pretože demonštruje „jedinečnú kolíziu techniky, technológií a obchodu“, ktorá „prerazila hluk covidu“ a stala sa všadeprítomnou.

Minulý mesiac Oxfordský anglický slovník označil za slovo roka „vax“, pričom poznamenal, že v septembri sa používanie tohto slova zvýšilo viac ako 72-krát v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Takto vyzerá zoznam top 10 slov roku 2021 podľa Collins Dictionary

  • NFT – nezameniteľný token: jedinečný digitálny certifikát registrovaný v blockchaine, ktorý sa používa na zaznamenávanie vlastníctva aktíva, ako je umelecké dielo alebo zberateľský predmet.
  • „cheugy“ – slangové anglické slovo, ktoré získalo popularitu hlavne vďaka sociálnej sieti TikTok, ktorým generácia Z označuje niečo, čo už nie je módne či cool
  • „climate anxiety“ / klimatická úzkosť – stav úzkosti spôsobený obavami z klimatickej zmeny
  • „crypto“ / krypto – skratka pre kryptomenu: decentralizovaný digitálny prostriedok výmeny, ktorý sa vytvára, reguluje a vymieňa pomocou kryptografie a (zvyčajne) softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, zvyčajne sa používa na online nákupy
  • „double-vaxxed“ / dvojito-očkovaný – osoba po dvoch dávkach očkovania proti ochoreniu
  • „hybrid-working“ / hybridne pracujúci – prax striedania rôznych pracovných prostredí, napríklad z domu a v kancelárii
  • „metaverse“ / metaverza – navrhovaná verzia internetu, ktorá zahŕňa trojrozmerné virtuálne prostredia
  • „neopronoun“ – nedávno vytvorené zámeno, najmä také, ktoré má zabrániť rodovým rozdielom
  • „pingdemic“ – vymyslený výraz, ktorý vznikol zložením slov „ping“ a „pandémia“ a referuje na situáciu, kedy vám pošle NHS Covid-19 aplikácia upozornenie – v preklade to znamená, že vám príde odporúčanie na samoizolovanú karanténu
  • „Regencycore“ – štýl obliekania inšpirovaný odevmi, ktoré sa nosili vo vysokej spoločnosti v období regentstva (1811 – 1820), ktorý sa dostal do povedomia hlavne vďaka seriálu Bridgerton. Charakteristické prvky sú korzety, detailné goliere, štruktúrovaná čipka, mašle, perly a iné.

Do prvej desiatky sa dostali aj dve ďalšie technicky založené slová na Collinsovom užšom zozname 10 slov roka: krypto, krátka forma kryptomeny, ktorej využitie je podľa Collinsa medziročne vyššie o 468 percent, a metaverza, termín, ktorý vytvoril Neal Stephenson vo svojom románe Snow Crash z roku 1992. Pri opise trojrozmerného virtuálneho sveta – ako je ten, ktorý plánuje Meta, spoločnosť Facebook Marka Zuckerberga s novou značkou – sa používanie „metaverse“ od roku 2020 zvýšilo 12-násobne.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články