Ilustračné foto: Pixabay

Výskum zameriavajúci sa na huby objavil druhy, ktoré prinášajú riešenia v boji s rôznymi globálnymi ekologickými problémami.

Boj s odstraňovaním plastového odpadu patrí medzi jeden z najzásadnejších. Vedci sa neustále snažia nájsť spôsob, ako urýchliť proces ich rozkladu a zároveň hľadať ekologickejšie alternatívy. Jedným z riešením by mohli byť tieto huby. 

Kráľovská botanická záhrada Kew v Londýne sa venovala výskumu tejto problematiky a vo svojej novej štúdii uvádza, že niektoré huby sú schopné urýchliť rozpad plastového odpadu. Kým zvyčajne trvá niekoľko rokov, čo sa plasty rozložia, táto huba by ich dokázala rozložiť  iba za pár týždňov.

foto: commons.wikimedia.org (Qing-Wei Tan, Fang-Luan Gao, Fu-Rong Wang, and Qi-Jian Chen)

Správa, že by huby mohli poskytnúť riešenie rastúcej plastickej odpadovej krízy, je monumentálnym a prelomovým objavom. Aspergillus tubingensis je tmavo pigmentovaný druh huby, ktorý má potenciál stať sa jedným z nástrojov, potrebných na riešenie rastúceho environmentálneho problému plastového odpadu.

Podľa vedcov by tieto huby dokázali rásť priamo na povrchu plastov a rozkladať tak chemické väzby medzi plastovými molekulami. Aspergillus tubingensis vylučuje unikátny enzým, ktorý by tento proces vedel urýchliť. Tak sa stáva jednou z najzaujímavejších húb, ktorou sa zaoberá tento výskum.

Správa tiež potvrdila, že huby ako Hliva ustricová či Trúdnikovec pestrý, môžu byť rovnako veľmi prospešné voči prírode. Majú totiž priaznivý vplyv na vodu a dokážu z nej  odstraňovať pesticídy či rôzne farbivá.

Foto: Pixabay

“Táto štúdia húb odhalila, ako málo o nich v skutočnosti vieme a rovnako o ich potenciály využitia v rôznych odvetviach,” povedal Tom Prescott, vedúci výskumník v spoločnosti Kew Gardens.

Správa dokumentuje viac ako 2000 nových druhov húb, ktoré boli objavené v roku 2017. Sústreďuje sa najmä na skúmanie ich užitočných vlastností pre prírodné aj priemyselné účely. Rovnako aj na problematiku spojenú so zmenou klímy. Viac ako 100 vedcov z 18 krajín spolupracovali na štúdii a katalogizovalo nové huby pre Kew Gardens.

Podľa doterajších výskumov to vyzerá, že by huby mohli poskytnú možnosť riešenia rôznych problémov, napríklad aj v boji s plastami. A to predstavuje pozitívne vízie do budúcnosti.

inhabitat.com
2
Uložiť článok
Komentovať