Foto: Wikimedia (Cezary p)

Študentka biológie na Reed College v Oregone možno našla odpoveď na najväčší environmentálny problém, akému ľudstvo čelí.

Morgan Vague vytvorila baktériu, ktorá dokáže požierať plasty a pretvoriť ich na neškodný produkt, ktorý by bol pre planétu rozhodne znesiteľnejší. Baktéria dokáže zlikvidovať polyetyléntereftalát, ktorý zrejme poznáte pod skratkou PET. Ide o najbežnejšiu formu plastu, ktorá sa nachádza v oblečení, plastových fľašiach a obaloch potravín. Trvalo by tisícky rokov, kým by príroda eliminovala plast prirodzenou cestou, nehovoriac o škodách, ktoré narobí v priebehu „rozkladu“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keďže nemáme žiadnu záložnú planétu, tento problém je viac než urgentný. Morgan Vague z Reed College uviedla, že pokiaľ by bol tento proces rozkladu urýchlený, zohrával by veľkú úlohu v riešení „plastových“ problémov. Na svete sú tony použitých plastov, ktoré devastujú ekosystém či už na skládkach alebo v oceánoch. Ročne sa zbavíme okolo 300 miliónov ton plastov. To, kam putujú väčšinu ľudí nezaujíma, avšak z tohto enormného množstva sa zrecykluje len smiešnych 10% odpadu.

Keď som začala študovať štatistiky, týkajúce sa plastového odpadu, veľmi rýchlo som prišla na to, že máme veľký problém, ktorý je nutné riešiť,“ povedala Vague pre Independent. Keď sa začala učiť o baktériách a „všetkých tých šialených veciach, ktoré dokážu,“ začala sa zaujímať o to, či existujú mikróby, schopné zničiť plast od základu. Vo vodách texaského Houstounu zozbierala viac ako 300 vzoriek baktérií, s ktorými sa neskôr vrátila na pôdu školy.

Z 300 vzoriek identifikovala 20 druhov, ktoré by mohli byť schopné pobiť sa s plastami. Tie disponovali enzýmom, ktorý dokázal priviesť plasty do stavu, kedy boli konzumovateľné baktériami. Jeden z mikróbov, ktoré našla, nebol doposiaľ objavený. Svoj objav uplatnila na pásiky nastrihané z PET fľaše. A asi nie je nutné vravieť, že bola v poriadnom šoku, keď zbadala, že baktérie boli schopné plast rozložiť. „Vyzerá to tak, že táto baktéria dokáže plast premeniť na akýsi vedľajší produkt, ktorý životné prostredie nijako nezaťažuje,“ pokračuje Vague.

Mikrobiológ Jay Mellies, ktorý pracuje ako supervízor tejto nadanej študentky uviedol, že ďalším krokom je urýchliť proces, predpripraviť plasty pre baktérie a tie prispôsobiť tak, aby fungovali na celé spektrum plastov. „Toto nie je výsledné riešenie, domnievam sa však, že baktéria bude jeho súčasťou,“ povedal Mellies. Aby sa tento spôsob likvidácie plastov priviedol k dokonalosti, bude nutný ďalší výskum. Ide o počiatočný experiment, ktorý nie je až tak ojedinelý. Len pred časom sa vedcom z univerzity v Portsmouthe podarilo náhodne vytvoriť enzým, ktorý požiera plasty.

Samozrejme ide aj teraz o veľmi pozoruhodný objav. Pokiaľ sa nám „plastový“ problém podarí vyriešiť, baktéria, ktorú študentka objavila, nemusí byť súčasťou riešenia, avšak rozhodne zvyšuje povedomie o kríze, a tiež o snahe riešiť ju.

Pozri aj: Za používanie plastov hrozí väzenie a vysoká pokuta. Najväčšie indické mesto Bombaj začalo rázne bojovať proti plastovej epidémii

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články