Foto: Benh LIEU SONG [CC BY-SA]

Po svete môžeme nájsť mnoho zaujímavých budov.

No iba desiatky z nich sú také, ktoré poznajú ľudia po celom svete. Mnohí vedia označiť lokalitu, kde sa nachádzajú, no niekedy je problém určiť ako sa volajú. A o tom bude dnešný kvíz. Ponúkneme vám 10 obrázkov a vašou úlohou bude určiť ich pomenovanie. Dokážete to na plný počet bodov? 

Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Táto budova v tvare plachetnice sa nachádza v Dubaji. Ako sa volá?

Pexels

Burdž al-Arab je luxusný hotel v meste Dubaj v Spojených arabských emirátoch. Hoci má oficiálne 5 hviezdičiek (maximálny možný počet), bol v tlačových správach označovaný ako prvý sedemhviezdičkový hotel na svete. S výškou 321 metrov patrí k najvyšším hotelom na svete. Nachádza sa na umelom ostrove 280 metrov od pláže Jumeirah a s pevninou je spojený súkromnou cestou.

Ako sa volá táto krásna budova?

publicdomainpictures.net

Petergof je bývalá honosná rezidencia ruských imperátorov na brehu Fínskeho zálivu. Rezidencia sa začala budovať za Petra I. v roku 1709, ktorý v tom čase po víťaznej vojne nad Švédmi získal prístup k Baltskému moru a začal budovať novú metropolu Ruského impéria. Ten istý názov nesie aj mesto, ktoré sa v blízkosti bývalej cárskej rezidencie nachádza. Rezidencii sa právom hovorilo aj ruské Versailles.

Túto ikonickú budovu videl už každý aspoň na fotografii. Viete ako sa volá?

Pixabay

Sydney Opera House alebo Opera v Sydney je opera v Sydney v Austrálii. Od roku 2007 patrí medzi lokality svetového dedičstva UNESCO. Ide o prvú stavbu zapísanú na tento zoznam ešte počas života autora. Architektom stavby bol Jörn Utzon. Jej staviteľ bol inšpirovaný motívmi z prírody.

Ako sa volá mrakodprap v strede obrázka?

piqsels.com

Empire State Building je jeden z prvých mrakodrapov v Spojených štátoch. Budova je postavená v štýle Art deco a má 102 poschodí. Jej výstavba bola ukončená roku 1931. Nachádza sa na ostrove Manhattan v rovnomennej štvrti mesta New York. Budova je situovaná medzi 33. a 34. ulicou a jej základy siahajú takmer približne 17 metrov pod úroveň terénu. Táto stavba dosiahla prvenstvo najvyššej budovy sveta potom, čo svojou výškou (381 metrov) predstihla Chrysler Building. Tá svoje prvenstvo držala len rok. Empire State Building postavili za necelých 410 dní a po otvorení si svoje prvenstvo držala vyše 40 rokov, potom jej ho zobrali dvojičky budov World Trade Center v roku 1972.

V tejto otázke sa presunieme na Slovensko. Viete ako sa volá táto budova?

Wikimedia/Public domain

Universitas Istropolitana, od 16. storočia nazývaná a dodnes známejšia ako Academia Istropolitana, (1465/1467- cca 1491) v Bratislave bola najstaršou univerzitou založenou na území Slovenska. Založením University Istropolitany Matejom Korvínom v roku 1465 sa začali písať dejiny vysokého školstva na území dnešného Slovenska.

Ako sa volá táto budova nachádzajúca sa v Prahe?

Pixabay

Tancujúci dom sa nachádza v Prahe, vytvoril ho americký architekt Frank Gehry spolu s českým architektom Vladom Milunićom. Stojí na nábreží Jiráskovho námestia a Rašinovského nábrežia. Je príkladom dekonštruktívnej architektúry.

Ak navštívite Barcelonu, túto budovu by ste si nemali nechať ujsť. Volá sa:

Pixabay

Sagrada Familia (španielsky Templo Expiatorio de la Sagrada Familia) je masívna rímskokatolícka bazilika v Barcelone, ktorá je vo výstavbe už od roku 1882. Jej predpokladané dokončenie je stanovené na rok 2026 pri príležitosti osláv 100. výročia smrti architekta tohto chrámu, Antonia Gaudího.

V origináli sa táto budova volá Kuo-ťia tchi-jü-čchang. Aký je jej slovenský preklad?

Needpix

Kuo-ťia tchi-jü-čchang (čínskym písmom 国家体育场 - doslova Národný štadión), známy aj ako Vtáčie hniezdo, je štadión, na ktorom sa konalo otvorenie Letných olympijských hier v Pekingu

Ako sa volá tento kostol?

MaxPixel

Katedrála svätého Pavla (angl. St Paul's Cathedral, ofic. Cathedral Church of Paul the Apostle) je baroková sakrálna stavba stojaca na Ludgate Hill v londýnskom obvode City of London. Súčasná stavba pochádzajúca zo 17. storočia (v poradí štvrtá katedrála svätého Pavla v Londýne) je najväčšou protestantskou katedrálou a štvrtou najväčšou kresťanskou sakrálnou stavbou na svete. Je sídelnou katedrálou londýnskeho biskupa.

Uveďte názov tohto bývalého paláca:

Pexels

Musée du Louvre (doslova "Múzeum Louvru") je múzeum v Paríži. Zaberá veľkú časť paláca Louvre pozdĺž brehu Seiny. Je najnavštevovanejším a patrí k najslávnejším múzeám na svete. Rozlohou výstavných priestorov je tretím najväčším múzeom na svete.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )