Foto: flickr.com (Usodesita)

Rozlíšiť pravdu od klamstva v dnešnej dobe nie je jednoduché.

Hoaxy a fake news sa stali populárnou realitou súčasného storočia. Ich masívnemu šíreniu výrazne napomáha internet spolu so sociálnymi sieťami. Overené informácie sú tak mnohokrát nahrádzané polopravdami, vytvárajú predsudky a mylné predstavy v celej spoločnosti. Práve z toho dôvodu je dnes dôležité vedieť kriticky premýšľať, prijímať správy z viacerých zdrojov a hľadieť na ne objektívne. Niekedy môžu byť jednoduché pravdy či šokujúce fotografie len klamlivou manipuláciou. V tomto kvíze si môžete sami na sebe overiť, či dokážete rozlíšiť pravdu od skreslenej reality.

Preskúšajte si svoje vedomosti aj v našej sekcii kvízov.

Donald Trump ukázal Kim Čong-unovi filmový trailer, v ktorom sú obaja hrdinovia.

Wikimedia

Áno, toto sa naozaj stalo. Očakávané stretnutie dvoch kontroverzných svetových lídrov prinieslo všeličo, dokonca aj trailer na falošný film. Biely dom ho vyrobil špeciálne pre Kim Čong-una a podľa Trumpa sa mu páčil. Zobrazuje totiž ich dvoch ako nastoľujú svetový mier. Video mali možnosť zhliadnuť aj novinári tesne pred tlačovou konferenciou.

Pozri aj: Tento kvíz o vynálezoch a ich autoroch zvládne na 100% iba málokto. Dokážete zodpovedať na tieto ťažké otázky o prevratných vynálezoch?