Foto: unsplash.com/Tobias Zils

Ak totiž zapískate na inú osobu, pôjde tým o porušenie zákona.

Za bežných okolností na seba navzájom ľudia len tak nepískajú. Niekedy však človek neodolá, najmä mužské pokolenie, a na peknú nežnejšiu polovičku zapíska. Dáva tak najavo, že ju považuje za skutočne atraktívnu, vo Francúzku to však už radšej nerobte.

Ak by ste totiž vo Francúzsku v jedno pekné sobotné ráno na ceste za potravinami na ženu zapískali, bolo by to považované za sexuálne obťažovanie. V najhoršom prípade by vám nehrozil len pohoršený pohľad ženy, ale aj pokuta vo výške takmer 750 eur. Aj keď mnoho žien si zrejme vydýchlo, zákon zatiaľ ešte nevstúpil do platnosti.

unsplash.com

Samozrejme, zákon sa nebude týkať len mužov. Ktokoľvek, kto si na verejnosti dovolí voči inému človeku nevhodné poznámky a sexuálne narážky, bude musieť čeliť následkom a zaplatiť pokutu vo výške od 91 eur až po takmer 750 eur. Francúzsko sa rozhodlo zákon zaviesť po tom, čo sa takéto nevhodné správanie čoraz viac šírilo nie len medzi obyčajnými ľuďmi, ale napríklad aj medzi politikmi. Len nedávno bol zaznamenaný prípad, kedy reportérka udrela športového fanúšika mikrofónom po tom, čo sa k nej zachoval nevhodne.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vyjadril, že je dôležité, aby sa ženy cítili na ulici bezpečne. Nie všetci sú však z nového zákona nadšení, niektorí ho prirovnávajú k honu na čarodejnice zameraný proti chlapom. Istý politik sa vyjadril, že nie každý prejav nevhodného správania je možné považovať za obťažovanie v pravom slova zmysle. Ministerka Marlene Schiappa však zákon bráni a tvrdí, že jeho cieľom nebude poškodiť kultúru Francúzov.


Okrem pískania sa zákon bude týkať aj nevhodných poznámok, sledovania, snahy postaviť sa osobe do cesty a zabrániť jej odísť, ale napríklad aj nevhodnej snahy vyžiadať si od niekoho telefónne číslo. Ak sa zákon osvedčí, možno sa ho čoskoro rozhodnú zaviesť aj ďalšie krajiny. Len pred časom sme vám totiž priniesli článok o mladej študentke z Amsterdamu, ktorá sa s nevhodným správaním mužov stretávala takmer na dennom poriadku a rozhodla sa, že proti tomu bude bojovať svojským spôsobom. Mužov, ktorí ju obťažovali, si odfotografovala a fotografie uverejnila na sociálnych sieťach.

Čo si o takomto zákone myslíte vy? Prijali by ste, keby bol platný napríklad aj u nás na Slovensku?

Pozri aj: Kolega ju sexuálne obťažoval. Ona sa mu ale rozhodla pomstiť takýmto netradičným spôsobom, ktorý ho úplne odrovnal

ladbible

Najnovšie články