Credit: PA

V prípade že si fotograf, alebo sa naopak zaujímaš o vedu máme pre teba výnimočnú správu. V najbližších dňoch sa nám naskytne možnosť zazrieť polárnu žiaru. Slnečný vietor nám prináša prekrásne nebeské divadlo.

V súčasnosti, dôsledkom pomerne značnej slnečnej aktivity, smeruje na našu planétu veľké množstvo slnečného vetra. Podľa najnovších výpočtov by tak malo nastať v priebehu nasledujúcich dvoch dní vrátane dneška.

Článok pokračuje pod videom ↓
Credit: PA

Otázne však je, čo presne znamená slnečný vietor? V centrálnej časti Mliečnej cesty sa otvorila veľká trhavina zvaná aj koronárna diera. Koronárna diera je miesto, v ktorom magnetické pole slnka umožní unikaniu a prietoku slnečného vetra do medziplanetárneho priestoru. Stručne povedané: Ide o plazmový prúd nabitých častíc magnetického poľa. V prípade, že sa slnko takýmto spôsobom nabije, môže ovplyvňovať aj okolité planéty.

NASA vo svojom hlásení uvádza, že napriek všetkému sa nemusíme obávať. Aj keď slnečný vietor dosiahne našu planétu nebude spôsobovať príliš závažné škody. Tomuto môžeme vďačiť najmä magnetickým pólom Zeme, ktoré nás chránia pred nadmernou úrovňou slnečnej aktivity. Vo svojom vyhlásení ďalej NASA dodáva: „Slnko pravidelne uvoľňuje prúd magnetického solárneho materiálu zvaného slnečný vietor v spojení s inými príležitostnými koronárnymi dierami, ktoré zlúčením s magnetickým poľom Zemskej sféry spôsobujú dočasné zmeny.“

pixabay.com

Zmeny vytvárajú nové elektrické prúdy tesne pod zemským povrchom. Elektrické vedenia, podzemné potrubia a iné kovové konštrukcie nachádzajúce sa blízko zemského povrchu napomáhajú toku elektrickej energie na dlhé vzdialenosti. V extrémnych podmienkach môžu geomagneticky indukované prúdy spôsobiť dočasné výpadky, alebo menšie telekomunikačné problémy.

Vesmírna agentúra ďalej tvrdí, že výpadky môžu vplývať na dopravu, obchod, no napriek tomu ich pôsobnosť nebude trvalá. Ako môžeme vidieť, štúdiom vesmírneho počasia sa nám otvárajú dvierka k poznaniu a možnosť nastolenia rôznych opatrení v záujme zlepšenia podmienok na každú sféru života.

Credit: PA

No napriek všetkým negatívnym javom, ktoré slnečná aktivita vyvoláva, pôsobí naraz aj pozitívne a to najmä na známy prírodný jav zvaný polárna žiara. Tento úkaz vzniká pôsobením slnečného vetra na zemskú sféru v okolí magnetických pólov Zeme. Vedľajší efekt nadmernej slnečnej aktivity bude obzvlášť pôsobivý. V tomto prípade sa nám potvrdzuje tvrdenie všetko zlé je na niečo dobré.

Credit: PA

A preto tým čitateľom, ktorým sa nenaskytla doteraz príležitosť zazrieť polárnu žiaru na vlastné oči sa možno ponúkne šanca práve v najbližších dňoch. Medzi nimi najmä v Kanade, Európe, najsevernejšom Rusku, Novom Zélande a na najjužnejšie položených miestach Južnej Ameriky. Veríme že tento sprievodný úkaz stojí za menšie chybičky a výpadky.

Pozri aj: Je viac stromov na Zemi alebo je viac hviezd v Mliečnej ceste? Odpoveď vás prekvapí

interez.sk (Barbora Panyiová), ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články