youtube.com

Katarína / / Série
Niektoré fakty o našej prírody či nekonečnom vesmíre vedia poriadne prekvapiť. Tento patrí medzi nich.

Už ste niekedy skúšali spočítať hviezdy na nebi či stromy v lese? Tak či onak, zrejme ste tiež niekde zachytili jeden zaujímavý fakt, podľa ktorého je na našej planéte viac stromov než hviezd v celej sústave Mliečnej cesty. I keď sa vám toto tvrdenie môže zdať smiešne či klamlivé, je to pravda. 

Vedecky overiteľné počítanie hviezd v našej galaxii je skutočne náročné i s tými najmodernejšími technológiami, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii. Hviezdy s malou hmotnosťou sú  totiž ťažko rozpoznateľné, ak je vzdialenosť väčšia ako 300 svetelných rokov od Slnka.

wikipedia.org

Odhady sú preto priamo závislé od metódy a dát použitých pri kalkulácií. Značným problémom pre vedcov je tiež fakt, že neexistuje presný spôsob, ako definovať hranice Mliečnej cesty. Po dosiahnutí vzdialenosti 40 000 svetelných rokov, začína počet hviezd na jeden parsek kubický významne klesať.

Všetky spomínané aspekty doviedli vedcov k hrubému odhadu, že v galaxii Mliečna cesta sa nachádza od 200 až 400 miliárd hviezd rozmiestnených v priemere 100 000 až 180 000 svetelných rokov.

nature

Ak zoberieme do úvahy počet stromov na Zemi, ide o zanedbateľné číslo. Počítanie stromov je oveľa náročnejšie než počítanie hviezd v galaxii. Nedávno publikovaná štúdia priniesla výpočet, ktorý získala na základe kombinácie satelitných snímok a už získaných dát z počítania stromov na rozlohe väčšej ako 4-tisíc kilometrov štvorcových. Ich najvyššia hustota bola zistená v boreálnych ihličnatých lesoch Severnej Ameriky, Škandinávie a Ruska.

Výsledky hovoria jasnou rečou. Na Zemi sa nachádza viac ako 3,04 bilióna (12 núl) stromov. Znamená to, že na našej planéte sa nachádza takmer 10-krát viac stromov, ako hviezd v galaxii Mliečna cesta.

unbelievable-facts.com

Pozri aj: 25 fotografií, ktoré vám ukážu, že Zem je úžasnou, no iba malou bodkou, v nekonečnom vesmíre

interez.sk (Katarína), unbelievable-facts.com
0
Komentovať (0)