https://www.youtube.com/watch?v=Sur8coFE0tU

Mladý chlapec si dal za cieľ posadiť tisíc miliárd stromov.

Nápad “zachrániť svet” prišiel na um mladému chlapcovi z Nemecka v roku 2009, keď pripravoval školský projekt. Na začiatku cesty určite nepočítal s tým, že tento projekt prerastie do terajších rozmerov. Felix Finkbeiner stojí za organizáciou Plant-for-the-Planet, ktorá si dala za cieľ do roku 2020 zasadiť jeden bilión (tisíc miliárd) stromov. Samozrejme, že to nerobí sám a do tejto akcie sú zapojené viaceré spoločnosti a krajiny sveta, medzi nimi aj Slovensko.

Felix ma víziu. Pred 10 rokmi, keď mal len 9 rokov a pripravoval projekt do školy, napadlo mu, že by mohol bojovať s klimatickými zmenami tak, že zasadí 1 milión stromov. Zdalo sa mu, že dospelí o probléme len hovoria, ale nekonajú. Pri tom ako Felix pracoval na projekte zistil, že klimatické zmeny vo veľkej miere ohrozujú druh zvieraťa, ktorý má veľmi rád, polárneho medveďa. Vygooglil si príbeh o kenskom aktivistovi menom Wangari Maathai, ktorý zasadil 30 miliónov stromov v Afrike, počas 30 rokov. V roku 2004 tento muž dostal Nobelovú cenu. Felix svoj prvý strom zasadil neďaleko školy.

facebook.com

Následne to už išlo ako z kopca. Pripojili sa média, ktoré mu pomáhali s propagáciou projektu. Došlo to do takých rozmerov, že Felix predstúpil pred Organizáciu Spojených národov a Európsky parlament. Miliónty strom bol zasadený, keď mal 13 rokov. Momentálne, má projekt za sebou 14 miliárd zasadených stromov. Časom sa projekt rozrástol a nastavil latku ešte vyššie. Cieľ projektu je momentálne 1 bilión (tisíc miliárd) stromov. Pracuje na tom vyše 50 tisíc ambasádorov, ktorí majú väčšinou 9-12 rokov. Okrem detí sa na projekte podieľajú spoločnosti a rôzne krajiny sveta.

Na tejto stránke si môžeš pozrieť časovú os z minulosti a plány do budúcnosti. Na tejto stránke si vieš skontrolovať, ako blízko je Plant-for-the-Planet k cieľu. Na tejto stránke si môžeš porovnať, ktorá krajina prípadne spoločnosť, je najviac zaangažovaná. Skús nájsť Slovensko a napíš do komentárov, na ktorom je mieste.

Pozri aj: Už od roku 1970 sadí tento muž každý deň stromy. Jeho les je dnes väčší, ako Central Park

interez.sk (LukášR), inhabitat.com , plant-for-the-planet.org

 

0
Uložiť článok
Komentovať