V severovýchodnej Indii vedľa rieky Brahmaputra sa nachádza ostrov Majuli, čo je najväčší riečny ostrov na Zemi, a takisto je domovom pre 150 000 ľudí....

V severovýchodnej Indii vedľa rieky Brahmaputra sa nachádza ostrov Majuli, čo je najväčší riečny ostrov na Zemi, a takisto je domovom pre 150 000 ľudí. Tiež sa tu nachádza 1360 akrov lesa Molai, čo je jeden z najneobvyklejších lesov na svete, a to preto, že bol vysadený pomocou jediného muža. Od roku 1970 zasvätil lesný robotník Jadav Payeng svoj život výsadbe stromov na ostrove a vytvoril tak les, ktorý svojou rozlohou prekonal aj známy newyorský Central Park.

les1
thisiscolossal.com

Veľkým problémom v týchto končinách je erózia (porušovanie a odstraňovanie pôdy vplyvom vetra, vody, ľadovcov, ale už aj človeka – pozn. redakcie). Ostrov Majuli sa za posledných 100 rokov zmenšil o viac ako polovicu. Táto zúfalá situácia podnietila Payenga, aby to zmenil.

les2
thisiscolossal.com

Vlastnoručne zasadil tisíce a tisíce rastlín, vrátane 300 hektárov bambusu. Vodná erózia zničila mnoho domov a pripravila tak obyvateľov nielen o prácu, ale aj obživu. Ľudia nemali žiadnu možnosť, aby zabezpečili svoje rodiny.

les3
thisiscolossal.com

Payeng drevenou palicou bodal do “holej” zemi a rozhadzoval semená rôznych stromov. Našťastie sa väčšina uchytila, zakorenila a teraz tvoria obrovský les. Payeng však tvrdí, že najväčšou hrozbou je napriek erózii človek. Hlavne kvôli ekonomickým dôvodom a ziskom z dreva.

les4
thisiscolossal.com

Payengova práca výrazne posilnila ostrov a zároveň tak poskytla stanovište pre niekoľko ohrozených zvierat, ktoré sa vrátili do danej oblasti. Napríklad sa na ostrov vrátilo stádo takmer 100 slonov, ktoré sa teraz rozrástlo o ďalších 10, mnoho tigrov, supov, nosorožcov, ktoré neboli na ostrove videné viac ako 40 rokov. Je to viac než len malá nádej aj pre zvyšok sveta, čo poviete?

les5
huffingtonpost.ca

Režisér William Douglas McMaster nedávno napísal a zrežíroval krásny dokumentárny, krátky film s názvom “Forest Man”, ktorý bol dokonca ocenený na festivale v Cannes.

les6
huffingtonpost.ca

Natočený je z pohľadu Payenga, ktorý sa stal jeho priateľom a nádherné fotografie nafotil fotograf Jitu Kalita. Projekt bol z časti financovaný organizáciou Kickstarter. Video je trochu dlhšie než zvyčajne, no určite odporúčam stráviť nad ním tých pár minút z vášho času.

les7
truthinsideofyou.org

Nepochybne Payeng zachránil svoj domov a mnohým z nás by mal ísť príkladom. Je to inšpiratívny človek a neviem ako vás, ale mňa to núti sa zamyslieť, čo všetko by sme dokázali, keby sme svoje túžby orientovali iným smerom.

[youtube HkZDSqyE1do 720 410]

0
Uložiť článok
Komentovať