Foto: Photo Credit: C. GoldsmithContent Providers: CDC/ C. Goldsmith, P. Feorino, E. L. Palmer, W. R. McManus [Public domain], via Wikimedia Commons

O HIV/AIDS sa hovorí málo, napriek tomu, že je to ochorenie, ktorým trpí veľké množstvo ľudí po celom svete.

Práve preto sa 1. december do kalendárov zapísal ako Svetový deň boja proti HIV/AIDS. Čím viac je človek informovaný, tým efektívnejšie sa môže pred prípadným rizikom chrániť. Otestuje svoje vedomosti v našom kvíze a zistite, čo všetko viete o HIV/AIDS vy.

Ak vás tento test zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

Čo znamená skratka AIDS?

Foto: unsplash

AIDS je syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, teda Acquired Immune Deficiency Syndrome. Je to infekčné ochorenie spôsobené vírusom HIV (Human Immunodeficiency Virus).

Akým spôsobom sa šíri ochorenie?

Foto: unsplash

Ochorenie sa šíri niekoľkými spôsobmi, a to nechráneným pohlavným stykom, transfúziou kontaminovanej krvi, používaním kontaminovanej ihly, napríklad pri tetovaní alebo užití drogy. Ak je vírusom nakazená žena, môže ochorenie preniesť na dieťa pri pôrode.

Koľko ľudí na svete žije s HIV?

Foto: unsplash

Odhaduje sa, že HIV má na svete približne 38 miliónov ľudí.

Koľko ľudí na Slovensku má HIV?

Foto: unsplash

Slovensko patrí v rámci Európskej únie ku krajinám, kde každoročne pribúda najmenej pacientov s HIV. K 30.6.2019 žilo na Slovensku 876 pacientov s týmto ochorením.

Kto bol oficiálne prvým človekom, u ktorého sa objavilo ochorenie AIDS?

OpenStax College [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Tzv. pacientom nula sa v 70. rokoch stal Gaëtan Dugas. Práve on bol prvým človekom, u ktorého sa sprvu neznáme ochorenie objavilo.

Koľko žien vo veku od 19 do 24 rokov sa denne nakazí vírusom HIV?

Foto: unsplash

Napriek rôznym preventívnym opatreniam, chorých ľudí neustále pribúda, a to žien aj mužov. Denne ochorie až 6 000 žien vo veku od 19 do 24 rokov. U tejto skupiny žien existuje až dvakrát vyššia pravdepodobnosť výskytu ochorenia, ako u mužov. V Afrike sa vírusom neraz nakazia už dievčatá vo veku od 15 rokov.

Čo znamená skratka HIV?

Foto: unsplash

HIV je vírus, ktorý spôsobí nákazu jedinca. HIV znamená Human Immunodeficiency Virus, teda vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti.

Kedy boli zaznamenané prvé prípady HIV v Československu?

Foto: unsplash

Prvý prípad HIV vo svete sa objavil ešte v 70. rokoch. Na územie Československa sa vírus dostal o čosi neskôr, a to v roku 1985.

Ako sa lieči HIV?

Foto: unsplash

Momentálne nie je známa liečba, ktorá by celkom odstránila vírus z tela človeka, existuje však liečba za pomoci tzv. antiretrovirotík, ktorá podstatne zmierňuje priebeh ochorenia. U mnohých pacientov liečba zaberá do takej miery, že bežnými metódami sa prítomnosť vírusu v krvi ani nedá zistiť napriek tomu, že v tele je stále prítomný.

Aký je symbol boja proti HIV/AIDS?

Foto: unsplash

Symbolom boja proti HIV/AIDS je červená stužka.

Najnovšie články