Foto: wikimedia.org

Alberta Einsteina preslávilo najmä vytvorenie teórie relativity. Stal sa celosvetovo známym a uznávaným vedcom, ktorý patrí dodnes medzi najobdivuhodnejších ľudí. Okrem toho mal však aj svoje temné stránky.

Čerstvo publikované súkromné cestovné denníky nemeckého teoretického fyzika Alberta Eisteina odhaľujú jeho rasistické a xenofóbne postoje. Svetoznámy vedec si denníky viedol od októbra 1922 do marca 1923 a mapujú jeho dojmy z ciest po Ďalekom a Blízkom východe, informovala v stredu spravodajská stanica BBC.

Ide o prvé vydanie týchto dokumentov ako samostatnej publikácie v angličtine. Knihu vydalo vydavateľstvo Princeton University Press pod titulom „Cestovné denníky Alberta: Ďaleký východ, Palestína a Španielsko 1922-1923“. Cestoval zo Španielska na Blízky východ a cez Srí Lanku (vtedajší Cejlón) do Číny a Japonska.

Po príchode do prístavu Saíd v Egypte si fyzik poznamenal: „Levantínci každého odtieňa, akoby ich vychrlilo peklo.“ O ľuďoch žijúcich na Cejlóne napísal: „Žijú v obrovskej špine a zápachu. Robia málo, ale málo aj potrebujú.


Najostrejšiu kritiku si však rezervoval pre Číňanov. Vo svojich denníkoch totiž označuje čínske deti ako „bezduché a obmedzené„. Vedec ďalej pokračuje v negatívnom zovšeobecňovaní, keď píše, že by bola „katastrofa, ak by Číňania vytlačili všetky iné rasy„. Einstein však neskôr označil rasizmus za „chorobu bielych ľudí“.

Einstein emigroval do USA v roku 1933 po zaujatí moci v Nemecku Adolfom Hitlerom a jeho nacistickou stranou. Preslávil sa svojou vedeckou genialitou, ako aj humanitárstvom. Tento vedec židovského pôvodu predniesol vyššie zmienený výrok v roku 1946 na Lincolnovej univerzite, ktorá ako prvá v Spojených štátoch udeľovala tituly aj černochom.

Pozri aj: 10 zaujímavostí zo života Alberta Einsteina, ktoré vás presvedčia, že bol poriadny čudák

Najnovšie články