TASR/Jonathan Brady/Pool Photo via AP

Vyhlásenie ustanovujúce nového britského kráľa Karola III. verejne prečítal v sobotu o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) z balkóna londýnskeho Paláca svätého Jakuba nad nádvorím Friary Court kráľovský predstaviteľ odetý v tradičnom slávnostnom odeve. TASR informuje na základe správy stanice BBC.

Ešte predtým zazneli z balkóna paláca slávnostné fanfáry z trúb. Táto ceremónia, na ktorej sa zúčastnili aj davy ľudí, vychádza z historického procesu informovania krajiny o úmrtí monarchu. Po tom, čo zaznela britská hymna vo verzii „God Save The King“ (Bože, ochraňuj kráľa), tzv. „herold Podvazkového rádu“ trikrát zvolal hurá novému panovníkovi.

Na počesť nástupu kráľa Karola III. na trón boli potom vypálené salvy z diel – 41-krát z Hyde Parku a 62-krát z londýnskeho Toweru.

Karol III. sa v sobotu predpoludním počas zasadnutia rady pre nástupníctvo trónu v Paláci svätého Jakuba v Londýne oficiálne stal novým britským kráľom.

Najstarší syn zosnulej britskej panovníčky Alžbety II. sa však kráľom Spojeného kráľovstva a hlavou štátu 14 ďalších krajín vrátane Austrálie, Kanady a Nového Zélandu stal automaticky už vo štvrtok po jej smrti.

TASR/Jonathan Brady/Pool Photo via AP

Pohreb sa zrejme uskutoční 19. septembra

Agentúra AP v sobotu uviedla, že Karol III. schválil nariadenie, podľa ktorého bude deň pohrebu kráľovnej Alžbety II. vyhlásený za štátny sviatok. Presný termín, kedy sa pohreb bude konať, zatiaľ nebol oznámený. Podľa denníka The Guardian sa očakáva, že to bude v pondelok 19. septembra.

Britské médiá predtým informovali, že pohreb Alžbety II. sa uskutoční vo Westminsterskom opátstve približne desať dní po jej smrti.

Najnovšie články