aktuálna správa
Británia má oficiálne nového kráľa.

Karol III. sa v sobotu predpoludním počas zasadnutia rady pre nástupníctvo trónu v Paláci svätého Jakuba v Londýne oficiálne stal novým britským kráľom. Informujú o tom britské médiá a tlačové agentúry AP AFP.

Predsedníčka nástupníckej rady Penny Mordauntová na zasadnutí tiež oficiálne ohlásila smrť kráľovnej Alžbety II.

„Princ Charles Philip Arthur George sa teraz, úmrtím našej panovníčky (Alžbety II.), stáva naším kráľom Karolom III. Bože, ochraňuj kráľa!“ vyhlásila nástupnícka rady podľa agentúry AFP.

Zasadnutie odvysiela aj televízia

Dané vyhlásenie, ktoré ako prví podpísali princ William a kráľovná manželka Kamila, sa v sobotu o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) prečíta z balkóna Paláca svätého Jakuba. Zasadnutie je po prvý raz v dejinách vysielané v televízii.

Najstarší syn zosnulej britskej panovníčky Alžbety II. sa stal kráľom Spojeného kráľovstva a hlavou štátu 14 ďalších krajín vrátane Austrálie, Kanady a Nového Zélandu vo štvrtok automaticky po jej smrti.

Jeho oficiálne vyhlásenie však učinila v sobotu rada pre nástupníctvo trónu zložená zo stoviek politikov vrátane ministrov či bývalých premiérov, lídra opozície, ďalších vysokopostavených štátnych úradníkov, biskupov a tiež členov kráľovskej rodiny. Vyhlásenie budú sprevádzať salvy vypálené z Hyde Parku a londýnskeho Toweru.

foto: SITA/AP

Rada pre nástupníctvo trónu zasadá výlučne v prípade úmrtia monarchu, čo sa naposledy stalo v roku 1952, keď zomrel otec Alžbety II., kráľ Juraj VI.

Vyhlásenie sa po druhý raz bude neskôr počas soboty čítať aj v priestoroch Kráľovskej burzy v Londýne. Popoludnia majú vysokopostavení poslanci britského parlamentu vysloviť prísahu vernosti novému kráľovi. Prísahu budú môcť zložiť všetci členovia parlamentu po tom, čo sa po desiatich dňoch štátneho smútku parlament vráti do bežného chodu. Zloženie prísahy však nie je povinnosťou.

Vyhlásenie sa v nedeľu verejne prečíta aj v ďalších hlavných mestách Spojeného kráľovstva – v škótskom Edinburghu, severoírskom Belfaste a waleskom Cardiffe, ako aj v iných lokalitách, približuje denník The Guardian.

Nový britský kráľ Karol III. sa v piatok podvečer prvýkrát prihovoril verejnosti prostredníctvom videopríhovoru, v ktorom prisľúbil, že bude krajine slúžiť s „lojalitou, rešpektom a láskou“.

Najnovšie články