Foto: Google Maps

Čím viac ľudí žije na jednom mieste, tým je náročnejšie vytvoriť priestor, ktorý je funkčný aj estetický.

Mnohé veľké mestá sú preto chaotické, jeden dom nalepený na druhý, bez ladu a skladu, len aby sa využilo čo najviac priestoru. Vo väčšine prípadov sa stavia na úkor zelene a vznikajú betónové džungle, kde človek príliš pokoja do duše nenačerpá.

Praktické aj estetické zároveň

Ako však uvádza portál Bored Panda, táto dánska komunita je celkom iná. Na prvý pohľad je síce celkom nenápadná, ak by ste sa však na ňu pozreli z vtáčej perspektívy, vyrazila by vám dych. Našťastie, občas v človeku zvíťazí kreativita nad čírou praktickosťou a vznikne niečo, na čo je radosť pozerať.

Mestská časť s názvom Brøndby Garden City leží neďaleko Kodane a nezainteresovaný jedinec ani len netuší, že sa díva na niečo skutočne jedinečné. Vďaka satelitným záberom sa môžete okrúhlymi mestskými záhradami plnými zelene pokochať aj vy.


Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, súčasťou každého pozemku v Brøndby Garden City je veľká záhrada, ktorú si vychutnajú najmä milovníci záhradkárčenia. Cieľom tvorcov však bolo vytvoriť miesto, kam sa človek vráti po dlhom dni, nebude ho rušiť hluk veľkomesta a bude si môcť dokonale odpočinúť.

Projekt beží už od roku 1964

Nápad vybudovať obytnú časť plnú zelene a v tvare kruhu nie je žiadnou novinkou. Projekt bol totiž miestnymi úradmi schválený ešte v roku 1964 a zdá sa, že ľudia si nápad obľúbili. Kruhových obytných oblastí tu totiž postupne začalo pribúdať ako húb po daždi. Navyše, cieľom architektov nebolo len prilákať záhradkárov, ale dosiahnuť, aby ľudia medzi sebou viac komunikovali. Do každého kruhu totiž vedie jedna príjazdová cesta a každý pozemok predstavuje malý trojuholník. Je tak veľmi pravdepodobné, že vždy niekoho stretnete, či už cestou na nákupy alebo cestou domov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

The Round Gardens 🍀🌳 // Unreal how my recent images from here went crazy viral… I put together this video to hopefully help everyone understand more about this phenomenon allotment gardens. These 12 circular community gardens were designed by the genius landscape architect Erik Mygind as a place where people can get away from the stresses of apartment living, plant some fruit trees and to relax on the weekend. Typical rent per garden is around $150/month. Due to zoning restrictions, people can only live on the property 6 months out of the year. The intention behind this unique layout was to mimic the traditional patterns of the 18th century Danish villages, where people would use the middle as a focal point for hanging out, mingle and social interchange between neighbors. To create somewhat of a privacy between each gardens, the bordering hedges are slanted towards the middle and being used for parking purposes as you can see from the video. Love it or hate it, I hope you’ll enjoy this video & share it to those that take their backyard for granted 😊😁 #amazingdenmark .

Príspevok, ktorý zdieľa Henry Do (@henry_do),


Oblasť sa preslávila najmä vďaka fotografovi menom Henry Do, ktorého architektúra úplne očarila. Žiaľ, tak ako každý projekt, aj tento má svojich odporcov a vyslúžil si mnoho kritiky. Ľudia si napríklad myslia, že kruhové usporiadanie je nelogické a keby bolo štvorcové, zmestili by sa tam napríklad aj garáže. Ďalší sa sťažujú na sťažené kosenie trávnikov či na to, že sa v zime bude zle odhŕňať sneh. Niektorí si myslia, že prístupová cesta by mala byť z vonkajšej strany, pretože sťahovanie či veľké nákupy budú hotovou nočnou morou. Ďalším sa zas nepozdáva, že je to skôr záhradkárska oblasť ako miesto, kde by človek žil natrvalo.

Jednoducho povedané, kto chce, chybu nájde všade, my si však myslíme, že Brøndby Garden City má jednoznačne svoje čaro.

Bored Panda
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )