Foto: TASR /AP

Čínsky lekár Li Wen-liang (34), ktorý sa dostal do ťažkostí s úradmi komunistickej krajiny za skoré varovanie pred epidémiou smrtiaceho koronavírusu, tomuto ochoreniu v piatok miestneho času podľahol.

S odvolaním sa na vyhlásenie Centrálnej nemocnice vo Wu-chane o tom informovala agentúra AP. „Hlboko túto stratu ľutujeme,“ uviedla nemocnica na sociálnych sieťach s tým, že lekár „sa nešťastne nakazil, keď bojoval proti šíreniu epidémie nového koronavírusu“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na Twitteri napísala, že „my všetci by sme mali oslavovať prácu, ktorú (Li) vykonal“.

Predvolala si ho polícia

Oftalmológa Li Wen-lianga si predvolala polícia, keď sa v decembri minulého roka snažil varovať iných pred novým koronavírusom. Tridsiateho decembra poslal správu kolegom – lekárom v skupinovom čete a o niekoľko dní si ho zavolali na oddelenie verejnej bezpečnosti, aby podpísal dokument, v ktorom ho obviňujú zo „šírenia fám“ o víruse. Bol jedným z ôsmich ľudí vyšetrovaných políciou za tento „čin“.

Nové ochorenie, ktoré sa začalo šíriť práve z Wu-chanu, si doteraz vyžiadalo už 563 obetí na životoch, pričom celkový počet nakazených osôb stúpol prudko na 28.200 po celom svete.