Foto: TMR

Južnú stranu Chopku chce investor zmeniť na nepoznanie.

Spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR), a. s. v stredu predstavila dlhodobý zámer rozvoja južnej strany Chopku, ktorý počíta s novými zjazdovkami či rozšírením parkovacích a ubytovacích kapacít. Plánované investície podľa spoločnosti reagujú na rastúcu návštevnosť a chýbajúcu infraštruktúru v tejto oblasti. TASR o tom informovala Jana Písarčíková z TMR.

Odvolávajúc sa na jeden z aktuálnych prieskumov je podľa TMR Jasná najnavštevovanejším strediskom. Spoločnosť poukazuje na to, že napriek tomu na južnej strane Chopku za posledných päť rokov nepribudla žiadna nová lanovka ani zjazdovka.

“Vieme, že pre dĺžku povoľovacích procesov najbližšie tri roky ani nepribudne. Ak neurobíme nič, čaká nás nezvládnuteľný nápor návštevníkov, chaos v doprave, právom nahnevaní ľudia. Aj keď zonácia nie je doriešená, chceme tomuto predísť a toto je dôvod, prečo dávame konkrétne návrhy na riešenie už dnes,” uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý.

Súhrn navrhovaných projektov pod názvom Jasná, časť Chopok – Juh, skvalitnenie služieb strediska cestovného ruchu spoločnosť podáva na preskúmanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Foto: TMR

50-miliónová investícia

Za zásadné problémy, ktoré chce TMR riešiť, označil Hlavatý absenciu modrých zjazdoviek na južnej strane, potrebu rozptýliť lyžiarov na svahoch, aby bola lyžovačka bezpečnejšia, či ponúknuť viac ubytovacích kapacít. Navrhované investície majú byť podľa spoločnosti novým rozvojovým impulzom pre región Horehronia. Odhadovaná výška investície pri všetkých navrhovaných činnostiach predstavuje sumu 50 miliónov eur.

Foto: TMR

„Tieto prostriedky chceme investovať do toho, aby sme skvalitnili produkt cestovného ruchu s rešpektom voči tomuto územiu. Vytvoriť tým môžeme zároveň približne 200 priamych nových pracovných miest, ktoré budú generovať ďalšie,” podotkol Hlavatý. Medzi plánovanými činnosťami je vybudovanie dvoch nových modrých zjazdoviek so zasnežovaním Srdiečko-Krúpová a Jelenia lúka-Krúpová, predĺženie zjazdovej trate Vyhliadková zo sedla Veľký Príslop a rozšírenie existujúcej zjazdovky Slnečná v najužšom mieste.

„Krúpovú s Derešmi by sme chceli spojiť buď jednou dlhou, alebo dvomi kratšími šesťsedačkovými lanovkami, nová akumulačná nádrž by mala zvýšiť kapacitu zasnežovania tak, aby sme dokázali zjazdovky zasnežiť čo najrýchlejšie, čo sa pre budúcnosť lyžovačky ukazuje už dnes ako extrémne dôležité,” hovorí riaditeľ strediska Matej Hulej.

Foto: TMR

Rozsiahla výstavba

Okrem toho by podľa jeho slov chceli zmeniť aj podobu samotného nástupného miesta Krúpová, v súčasnosti tvoreného už nedôstojnými kontajnerovými objektmi. Nové srdce Juhu by mala predstavovať komfortná trojpodlažná budova s komplexnými službami.

Foto: TMR

V lokalite je naplánované tiež presťahovanie lyžiarskej školy Maxiland do vyhovujúcejšej lokality, rozšírenie parkoviska, nová koliba na Jelenej lúke, a tiež rekonštrukcia ubytovne pre zamestnancov. Dlhodobá vízia počíta s výstavbou nových ubytovacích kapacít, ktoré predstavuje projekt Hotela Krúpová s kapacitou 260 – 330 lôžok a chatová oblasť s 30 – 50 chaletmi a obslužným objektom. Nové možnosti ubytovania priamo v Krúpovej by mali podľa spoločnosti zväčšiť počet lyžiarov, ktorí nebudú každodenne dochádzať do strediska, čo by sa malo priaznivo prejaviť na znížení frekvencie dopravy i množstve emisií z áut.

Foto: TMR

Navrhované projekty sú situované v území Národného parku Nízke Tatry v treťom stupni územnej ochrany. Všetky činnosti boli podľa TRM naprojektované tak, aby minimalizovali zásah do chránených území a sú umiestnené v hraniciach dnešného strediska. V praxi si vyžiadajú záber plôch s rozlohou 0,265 až 0,287 štvorcových kilometrov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )