Foto: Profimedia

Liberland je jeden z mnohých mikronárodov.

Český politik Vít Jedlička si v roku 2015 založil na opustenom a neobývanom ostrove na Dunaji vlastný štát. Teraz mu doň vtrhla policajná razia, informuje portál Dnevnik.

V minulosti sme viackrát písali o téme mikronárodov. V podstate ide o územia, na ktorých sa ľudia proste rozhodnú vyhlásiť nový nezávislý štát s vlastným zákonom, menou či pravidlami. Príkladmi sú napríklad Slowjamastan či Kugelmugel.

Aktuálne je však v kurze aj ďalší z týchto výtvorov. Liberland, respektíve celým názvom Slobodná republika Liberland, je mikronárod vyhlásený českým politikom, aktivistom a novinárom Vítom Jedličkom. Na neobývanom a zalesnenom ostrove, ktorý sa nachádza pri západnom brehu Dunaja, medzi Chorvátskom a Srbskom.

Vít Jedlička, foto: Profimedia

Toto územie o výmere približne 7 km² sa v minulosti stalo predmetom debát, pretože Chorváti sa so Srbmi nedokázali dohodnúť, komu vlastne patrí. Keďže prirodzená hranica medzi dvoma štátmi sa kvôli pohybu riečneho koryta zmenila, obaja aktéri začali posudzovať situáciu podľa vlastných pravidiel a z tohto územia sa stalo tzv. terra nullius, teda územie nikoho. Teda aspoň podľa Jedličku, píše Vice.

Policajti tam nabehli na raziu

Vo štvrtok na území Liberlandu, kde žije niekoľko kolonizátorov v skromných príbytkoch, prebehla razia, ktorej cieľom bolo vyhnať ľudí, ktorí prehlasujú, že majú občianstvo Liberlandu a sú jeho právoplatnými občanmi. Podľa správy, ktorú o tom napísal web Liberlandpress, išlo o policajnú brutalitu, počas ktorej búrali domy či miestnosť, v ktorej mali satelit a internetové pripojenie.

Občania Liberlandu, foto: Profimedia

Jedlička prehlásil, že bude žalovať chorvátsku vládu za tento počin, pri ktorom zničili, respektíve zhabali aj ich dopravné prostriedky vrátane bicyklov. Nepredpokladá sa, že tento prípad bude mať právnu dohru, teda určite nie v prospech Liberlandu.

Foto: Free Republic of Liberland, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jeho existenciu totiž okolité štáty považujú buď za humornú, alebo dokonca až za nebezpečnú a rizikovú voči ostatným ľuďom, ktorí by mali myšlienku založiť si len tak vlastný štát, píše CNN. Liberland totiž nie je uznaný žiadnym štátom OSN a jediný kontakt nadviazal s inými mikronárodmi po svete.

Najnovšie články