Foto: Unsplash / มองโกเลีย๔๔, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Táto dopravná značka vás môže prekvapiť najmä v zahraničí.

Ako účastníci premávky sa denne stretávame s množstvom dopravných značení, ktoré majú význam pre chodcov i motoristov. Existujú však aj také, ktoré sú v zahraničí bežné, no u nás by ste ich hľadali márne, aj keď je ich význam veľmi dôležitý. 

Dopravné značenia na obmedzenie rýchlosti, zákazu zastavenia či prednosti v jazde pozná automaticky každý, kto sa denne presúva v aute po cestnej komunikácii. Aj medzi značkami sa však nájdu také, na ktoré nie je každý šofér pripravený. V auguste sme písali aj o značkách, na ktoré si dajte pozor najmä v zahraničí.

Foto: มองโกเลีย๔๔, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ide o značku, ktorá symbolizuje otváracie či pohyblivé mosty. Kým v zahraničí ide o bežný jav, na Slovensku sa tieto mosty prakticky nepoužívajú. Jediný svojho druhu funguje na juhu Slovenska v Komárne, spomína v reportáži portál Noviny.

Slúži na upozornenie pred pohyblivým mostom

Tieto mosty slúžia, prirodzene, na prepojenie cestnej a lodnej dopravy, pričom pri prechode lodí sa konštrukcia mosta nadvihne, aby sa zabezpečil bezproblémový prejazd vodných dopravných prostriedkov. Na túto značku si dajte, najmä v zahraničí, dobrý pozor, pretože najpravdepodobnejšie sa pred vami nachádza most, ktorý má v prípade potreby schopnosť dvíhania sa, respektíve pohybu, píše Ahoj Komárno.

Foto: Strabag

Nejde však o žiadne životné nebezpečenstvo, keďže v drvivej väčšine prípadov sa pred mostom na ceste nachádza aj rampa, ako je to tiež pri železničných priecestiach.

Najnovšie články